khalvatgahe-khorshid
خوب ترین خبر
چگونه می توانیم منتظر واقعی اما م زمان( عج) باشیم؟

سئوالی که شاید ذهن خیلی از منتظران حضرت ولی عصر (عج) را مشغول خودکرده باشد این است که چگونه می توانیم از منتظران واقعی اما م زمان( عج) باشیم؟

نخستین وساده ترین پاسخ به این سئوال این است که  منتظر امام زمان (عج) باید مانند یک منتظر واقعی زندگی كند. وقتی انسان حقیقتا منتظر كسی باشد تمام رفتار و سكناتش نشان از منتظر بودن او دارد. به عنوان مثال اگر منتظر میهمان باشد حتما خانه را تمیز و مرتب می كند، وسایل پذیرایی را آماده می كند و با لباس مرتب و چهره ایشاداب در انتظار می ماند. چنین كسی می تواند ادعا كند كه منتظر میهمان بوده است. اما كسی كه نه خانه را مرتب كرده است و نه وسایل پذیرایی راآماده نموده است

  و نه لباس مرتب و تمیزی پوشیده است و نه اصلاً به فكر میهمان است اگر ادعا كند كه در انتظار میهمان بوده همه او را ریشخند خواهند كرد و بر گزافه گویی او خواهند خندید.

بنابراین،  انتظار قبل از آنكه در ادعای انسان فهمیده شود بایداز رفتار و كردار او مشاهده شود. با چنین توضیحی روشن است كه یک منتظر واقعی امام زمان باید رفتارش به گونه ای باشد كه هر لحظه منتظر ظهور امام زمان(عج) باشد. یعنی در هر لحظه كه این خبر را به او بدهند خوشحال شود و آماده باشد برای یاری امام زمان (عج) با مال و جان خویش جهاد نماید و خود را در راه آن حضرت فدا نماید. بنابراین ، یک منتظر واقعی اهل گناه ودلبستگی به دنیا نیست ؛چراکه چنین کسی نمی تواند ازوابستگی ها ، دلبستگی ها وآلودگی ها دست بردارد وآماده خدمت درجهت اهداف مقدس امام زمان (عج ) باشد با توجه به نكات گفته شده ، برخی از وظایف منتظرواقعی امام زمان (ع) را می توان چنین ذكر كرد:

1 -   نخستین شرط انتظار؛ معرفت است

تا انسان میهمان خود را نشناسد و از خصوصیات خوب او مطلع نباشد، منتظر او نخواهد شد. تنها هنگامی انسان در انتظار كسی می نشیند كه او را خوب بشناسد.اما اگر انسان كسی را نشناسد حتی اگر بداند كه آن شخص خواهد آمد برایش اهمیتی نخواهد داشت و منتظر او نخواهد ماند. در مورد انتظار امام زمان (عج)هم چنین است. كسانی كه آن حضرت را نمی شناسند مانند كفار و یا اهل ادیان دیگر، هرگز انتظار او را نمی كشند. اما كسانی كه او را می شناسند و ارزش او را می دانند و به مقاموجایگاه  او آگاهی دارند منتظر او می مانند.

كسانی كه امام زمان (عج) را نمی شناسند اگر چه به ظاهر مسلمان باشند چنانچه در این حال بمیرند در حال جاهلیت از دنیا رفته اند.چنان كه پیامبر گرامی اسلام ، حضرت مصطفی (ص) فرمود: «مَن ماتَ وَ لَم یَعرِف اِمام زَمانِهِ ماتَ مَیتَةً جاهِلیّه؛ هر كس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مردن جاهلیت از دنیا رفته است» (بحارالانوار، ج 32، ص 331)

بنابراین ، اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان (عج)است و طبیعی است كه هر مقدار معرفت انسان نسبت به امام زمان بیشتر باشد انسان ارزش آن حضرت را بیشتر درک خواهد كرد و به عظمت ایشان ، بیشتر پی خواهد برد و بیشتر تشنه وجود آن حضرت خواهد شد. در حالی كه افراد جاهل و ناآگاه به ارزش امام عصر (عج) هرگز احساس تشنگی و عطش نسبت به وجود مقدس آن حضرت نخواهند داشت و بدین جهت از زمره منتظران او بیرون هستند.

    وصل خورشید به شب پره اعمی نرسد   

    كه در این آینه صاحب نظران حیرانند

ریشه محبّت و دلدادگى به امام(عج) در معرفت ایشان نهفته است. به هراندازه که معرفت خالص ‏تر و عمیق ‏تر باشد محبّت حاصله نیز شدیدتر و قوى ‏تر خواهد بود.البته شناخت امام زمان (عج)دو گونه است.

یکم ؛ شناخت از راه دل، که این راه متوقف بر عمل به دستورات دین وامام زمان (عج) و پیشه کردن تقوای الهی است. یعنی انجام واجبات و ترک محرمات و اخلاص عمل برای رضای خداوندمتعال . اگر انسان منتظر،  در این مسیر استقامت بورزد خداوند از درون ، او را هدایت و موانع را برطرف خواهد کرد و توفیق شامل حال این گونه افراد خواهد شد .بنابراین ، روز به روز بر ظرفیت وجودی منتظر امام زمان (عج) افزوده خواهد شد .

 قرآن كریم می فرماید: «اِنَّ الّذینَ جاهِدوا فیِنا لَنَهدینّهُم سُبُلَنا »(سوره عنکبوت / آیه 69) و نیز می فرماید«اِنَّ الَّذینَ قالوُا رَبُّنَاالله ثُمّ استَقاموا تَتَنَزّلُ عَلَیهِمُ المَلائِكَه»(سوره فصلت/آیه 30) و در کلمات معصومین (ع)آمده است : « کسی که چهل روز ، تمام کارهایش فقط و فقط برای خدا باشد خداوند نور حکمت و بینایی را بر دلش می فشاند . بنابراین ،با استقامت در مسیر اطاعت و عبودیت محض خداوند معرفت از راه دل حاصل می شود.

 دوم ، مطالعه كتب معتبری كه در مورد امام زمان (عج) نوشته شده است ،که این کارمی تواند انسان را تا حدی به مقام و عظمت امام زمان (عج) آشنا سازد.

2 - محبت به اهل بیت (ع) و خصوصا امام زمان(عج)

وظیفه دیگری كه منتظران آن حضرت باید در خود ایجاد كنند و آن را افزایش دهند محبت قلبی به اهل بیت (ع)است. بدیهی است كه تا انسان از میهمان خویش خوشش نیاید و نسبت به او محبت نداشته باشد هر چند هم كه او را بشناسد نمی تواند واقعا منتظر آمدن او باشد. اگر انسان از میهمان خود بدش بیاید چگونه می تواند منتظر قدم او باشد و خود را برای پذیرایی از او آماده كند. پس تا محبت به امام زمان (عج) در وجود انسان شكل نگرفته و شعله ور نشده باشد نمی تواند به وظایف منتظران واقعی عمل نماید. محبت به امام زمان(عج) وظیفه ای است كه پیامبر اكرم (ص) نیز به دستور خدا از ما خواسته است.

قرآن كریم می فرماید:«قُل لااَسئَلَكُم عَلَیهِ اَجراً اِلاّ المَوَدَةَفِی القُربی» ؛(سوره شوری/ آیه23)

3 -  ایجاد سنخیت با امام زمان (عج)

 منتظران واقعی وضعیت روحی و فكری و عملی خود را به گونه ای سامان می دهند كه سنخیت كاملی با امام زمان (عج) داشته باشند. آیا می توان منتظر قدوم كسی بود و با او مشابهت و سنخیت نداشت؟ آیا می توان محبت كسی را داشت اما با او هیچ سنخیت و مشابهتی نداشت؟ ایجاد سنخیت با امام زمان(عج) از طریق تقویت ایمان و تقوا و فضایل اخلاقی و درجات معنوی حاصل می شود. و تنها در این صورت است كه می توان ادعای محبت به امام زمان را داشت. در صورتی كه انسان رفتارش مطابق میل امام زمان(عج) باشد شعله محبت او در دلش زبانه خواهد كشید و عشق آن حضرت او را به فریاد خواهد آورد و دوری اش را بر او سخت و ناگوار خواهد ساخت. طبیعی است كه هر چقدر این سنخیت بیشتر باشد محبت آن حضرت به انسان بیشتر خواهد شد و محبت انسان نیز به آن حضرت افزون تر خواهد گشت.

4 -  دعا برای تسریع در ظهور امام زمان (عج)

 منتظر واقعی ، هر لحظه انتظار محبوب را می كشد و از خدا می خواهد كه هر چه زودتر او را برساند . بنابراین دعای فراوان برای فرج آن حضرت از وظایف همیشگی منتظران حضرتش می باشد. دعا برای تسریع در فرج امام زمان (عج) مورد توصیه آن حضرت نیز می باشد. تا محبت به امام زمان در وجود انسان شكل نگرفته و شعله ور نشده باشد نمی تواند به وظایف منتظران واقعی عمل نماید.

5 - ارتباط با امام زمان (عج) به شكل های مختلف

 اگر انسان منتظر ، نتواندمحبوب خویش را ببیند سعی می كند عدم دوری ایشان را از طریق دیگری مانند تلفن و نامه جبران نماید تا اگر به ملاقات او موفق نشده است لااقل ارتباط ضعیفی با او داشته باشد. همچنین منتظر امام زمان (عج)وقتی موفق به زیارت آن حضرت نمی شود از طریق خواندن دعای ندبه، زیارت آل یاسین، دعای عهدو... كه از طرف علما وصاحب نظران ، بسیار توصیه شده است  ارتباط قلبی خود با آن حضرت راحفظ کند . در نتیجه اگر ما هم می خواهیم از اصحاب و یاران آن حضرت باشیم، باید به این امور اهتمام بورزیم . در این رابطه ، راه كارهای زیر قابل توجه می باشد   : 

الف -  ارتباط معنوی خود را با خدای متعال تقویت كنیم

ب - نمازهای یومیه را در اول وقت و حتی المقدور به جماعت بخوانیم

ج -  سعی كنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم و همیشه خود را در محضر خداوند متعال بدانیم

د -  از هر گونه گناه و معصیتی اجتناب كنیم                

ه -  بدانیم كه هر هفته، نامه اعمال ما به حضور امام زمان (عج) عرضه می شود و مورد بررسی قرار می گیرد

و - با مطالعه كتاب هایی كه درباره امام زمان (عج) نوشته شده است ، آگاهی و شناخت خود را در این زمینه تعمیق و گسترش ببخشیم.

امید است باعمل به راهکارهای گفته شده ، توفیق منتظر واقعی حضرت بقیة الله (عج) بودن را به دست آوریم.

------------------------------------------------------------                            

برای رفتن به صفحه اصلی بررویخوب ترین خبر کلیک کنید

نوع مطلب : مهدویت وامام زمان (عج) ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 فروردین 1397 11:51 ق.ظ
با تشکر و قدردانی از زحمات شما
من خواستم در مورد امام زمان علیه‌السلام شعر بنویسم اما تایید نمیشه
شنبه 18 فروردین 1397 11:48 ق.ظ
السلام علیک یا صاحب الزمان ادرکنی
دلم ز عشق مهدی بی پروایی میکند
ندانم چرا دل یاد یوسف زهرایی میکند
دوست دارم بر این عشق اسیری را
میسپارم تا مهدی بر دلم کند امیری را
شنبه 18 فروردین 1397 11:45 ق.ظ
دلم ز عشق مهدی بی پروایی میکند
ندانم چرا دل یاد یوسف زهرایی میکند
دوست دارم بر این عشق اسیری را
میسپارم تا مهدی بر دلم کند امیری را
در این دنیا آرزوی دیدار امیری میکنم
امیر است بر دلم که همیشه یاد مهدی میکنم
شنبه 18 فروردین 1397 11:38 ق.ظ
السلام علیک یا صاحب الزمان ادرکنی
من همیشه ز مهدی مدد بجویم
هر مشکلی که دارم به مهدی بگویم
نمیدانم تا کی در این غیبت بمانم
با همه گناهانم همیشه در ظلمت بمانم
امیدوارم رب نا امیدم نکند
دمی ز مهدی دورم نکند
چه زیباست دلی که مهدی یادش کند
حق است دل که جان را بر مهدی نثارش کند اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 1 اسفند 1396 09:05 ب.ظ
کاش ازدلبرنشانی داشتیم/برسرکویش مکانی داشتیم/ازبرای مهدی صاحب الزمان/کاش دردل جمکرانی داشتیم
سه شنبه 16 آبان 1396 10:22 ب.ظ
سلام خدا خیرتون بده خیلی عالی بود
یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 03:12 ب.ظ
عالیه خدا اجروتون بدهالتماس دعا
دوشنبه 18 بهمن 1395 05:29 ب.ظ
کاشکی خداوند اشاره کند و آقا امام زمان روز های تیره آدمی را روشن گرداند
جمعه 21 آبان 1395 08:45 ب.ظ
سلام خلی خوب بود دعا برای ظهور امام مهدی کنیم باذکر صلواتی بر محمد ال محمد التماس دعا
جمعه 20 تیر 1393 03:51 ب.ظ
عالی بود
التماس دعا
جمعه 13 تیر 1393 10:27 ق.ظ
ممنون خیلی مفید وکاربردی بود. دعاکنید منتظرواقعی بودن را یادبگیریم.
جمعه 23 خرداد 1393 06:54 ب.ظ
کاش ازدلبر نشانی داشتیم بر سر کویش مکانی داشتیم
از برای مهدی صاحب الزمان کاش در دل جمکرانی داشتیم

"تعجیل در فرج آقا صلوات"
پنجشنبه 8 خرداد 1393 10:23 ق.ظ
ماکه شعارخالی میدهیم دعاکنیدکه خودآقامون نظرعنایتش مانندهمیشه شامل حالمون بشه ومنتظرواقعی بودن رایادمون بده ودستمونو بگیره
یاصاحب الزمان (عج)ادرکنی
شنبه 20 اردیبهشت 1393 05:20 ب.ظ
وظیفه یک منتظرواقعی را خوب ترسیم کرده اید .
تشکرمیکنم والتماس دعادارم

سه شنبه 19 فروردین 1393 12:04 ق.ظ
سلام
ممنون
(بقیت الله خیر لكم ان كنتم مومنین و ما انا علیكم بحفیظ)
هود/86
كسی به امام صادق(ع)عرض كرد اگر مهدی(عج)ظهور كند ما به اوسلام می دهیم كه السلام علیك یا امیر المومنین.فرمودكه این لقب را خداوند به علی(ع)داده است و كسی بعد از او به این لقب نامیده نمی شود و اگر كسی بجز علی(ع) را به این لقب بنامد كافر است،شما بگویید:السلام علیك یا بقیة الله.وسپس این آیه را قرائت فرمود.نسیم حیات ص173(بحار/ج24/ص211)
اللهم عجل لولیك الفرج
جمعه 1 فروردین 1393 09:23 ق.ظ
آمد بهار و از تو نیامد خبر هنوز

گل جلوه کرد و از تو نبینم اثر هنوز

خندید غنچه صبحگهان بر رخ نسیم

دور از رخ تو دیده ام از گریه تر هنوز

تنها چسان به روی گل و لاله بنگرم

گلچهر لاله روی من اندر سفر هنوز
اللهم عجل لولیک الفرج
شنبه 24 اسفند 1392 01:51 ب.ظ
غروب غربتِ مادر، سفربس است بیا !
شهادت حضرت زهرا (ع) تسلیت باد
چهارشنبه 21 اسفند 1392 09:33 ب.ظ
شب گررخمهتاب نبیندسخت است
لب تشنه اگرآب نبیندسخت است
نوکرمن وارباب تویی مهدی جان
نوکررخ ارباب نبیندسخت است اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 20 اسفند 1392 11:31 ق.ظ
مهدی جان !
بیادوباره پاک کن زجاده ها غبار را
به عاشقان نوید ده، رسیدن بهار را
تمام لحظه های من فدای یک نگاه تو
بیا و پاک کن ز دل، حدیث انتظار را...
اللهم عجل لولیک الرفج

یکشنبه 18 اسفند 1392 08:19 ق.ظ
ای یوسف لیلایی
ای عشق زلیخایی
بازا، بخداسوگند
تودلخوشی مایی
اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 16 اسفند 1392 01:13 ب.ظ
بخاطرمطالب خوبتان ازشما تشکر میکنم
اللهم عجل لولیک الفرج
چهارشنبه 14 اسفند 1392 12:53 ق.ظ
سلام
نامه اعمال ما در هفته 2بار ودر روزهای دوشنبه و پنج شنبه به امام(عج) عرضه می شود.
سه شنبه 13 اسفند 1392 02:39 ب.ظ
عالی بود ممنون
اللهم عجل لولیک الفرج
یکشنبه 11 اسفند 1392 01:39 ب.ظ
جالب بود ممنون
التماس دعا
جمعه 9 اسفند 1392 07:52 ب.ظ
مهدی جان! جمعه ها دم غروب وقتی آسمان از اندوه نیامدنت دوباره مثل صدها سال دیگری که خون گریسته است اشک سرخ می بارد به خود می گویم: " آقایم باز هم نیامد..."
آقای من !
کرم کن و بر من بتاب ...
اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 9 اسفند 1392 04:33 ب.ظ
مهدی جان !
غروب های جمعه نه تنها دل من...
بلکه تمام دل دنیا...میگیرد!
هنوز هم نمیدانم چرا...از روز آمدنت...هی عبور میکنیم...وتو بازهم نمیرسی!!!
"اللهم عجل لولیک الفرج"
جمعه 9 اسفند 1392 05:59 ق.ظ
می دونم غریبی آقا توی این دوره زمونه
جمعه ها چشم انتظاری که یکی دعا بخونه
الهم عجل لولیک الفرج

ممنون بخاطر این مطلب زیبا
پنجشنبه 8 اسفند 1392 12:51 ب.ظ
این دل اگر کم است، بگو سر بیاورم

یا امر کن که یک دل دیگر بیاورم

مولا، خلاصه عرض کنم دوست دارمت

دیگر نشد عبارت بهتر بیاورم
یا مهدی ادرکنی
پنجشنبه 8 اسفند 1392 10:50 ق.ظ
سلام.خیلی ممنون ازشما مطالبتون خیلی جالب ودلنشینند. التماس دعا
سه شنبه 6 اسفند 1392 10:09 ب.ظ
راههای پیشنهادیتون برای درک موقعیت انتظار خیلی برای من مفیدبود.ممنون ازنوشته خوبتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

به نام خدایی كه انسان را مسافر كاروان انتظار گردانید.

سلام اى گل نرگس، اى كه شیرین ترین انتظار، انتظار تو، وبهترین منتظر، منتظرتوست .

... سلام ای خوبترین خبر

آقاجان !

اگرچه روسیاهیم و از روی شما شرمنده ،اما هرصبح جمعه ، کوچه های دلمان را آب وجارومی کنیم و انتظارآمدنت رامی کشیم و زیر لب زمزمه می کنیم که : شایداین جمعه بیاید شاید
پرده ازچهره گشاید شاید

*****
سلام براهالی دل ودوستان خوبم
به وبلاگ " خلوتگه خورشید" خوش آمدید.
دراین وبلاگ ، میزبان دیدگان مهربان شما خوبان هستم ومی خواهم خانه دلی رابناکنم برای
دوستان وهمراهان هم فکرو هم دل.
خوشحال می شوم این وبلاگ راخانه خودتان بدانید
و با نظرات خوب و ارزشمندتان برای ادامه راه کمکم کنید.
تصمیم دارم به امید و یاری خدای مهربان و همراهی شما
خوبان باصفا ، مطالبی پیرامون مهدویت و وجود مقدس
حضرت ولی عصر (عج)و سایر موضوعات مفید وموردنیاز،
خدمت دوستانم تقدیم کنم .
امید که توفیق ، رفیق راهم باشد
یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : نورالدین قدیمی
مطالب اخیر
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را ازنظر غنی بودن وپاسخ گویی به نیاز مخاطبان چگونه ارزیابی می کنید
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :