khalvatgahe-khorshid
خوب ترین خبر

           منتظران امام زمان (عج) چه وظایفی دارند ؟

برای تبیین وظایف منتظران واقعی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مناسب است توضیح مختصری پیرامون انتظارفرج ارائه دهیم و بامعنی فرج وانتظار، بیشتر آشنا شویم .

فرج ؛ یعنی نصرت، پیروزی و گشایش. مقصود از فرج، نصرت و پیروزی حكومت عدل علوی بر حكومت های كفر و شرك و بیداد است. بنابراین، انتظار فرج، یعنی انتظار تحقق یافتن این آرمان بزرگ و جهانی. و منتظر حقیقی، كسی است كه به حقیقت‌،خواهان تشكیل چنین حكومتی باشد.

این خواسته،آنگاه جدی و راست است كه شخص منتظر،عامل به عدل و گریزان از

 ستم و تباهی باشد و گرنه انتظار فرج، در حد یك ادعا و شعار بی محتوا باقی خواهد بود. از این رو، در روایات آمده است كه انتظار فرج، خود، فرج است؛ زیرا كسی كه حقیقتاً منتظر فرج و ظهور حجت خدا و تاسیس حكومت عدل گستر او است، زندگی خود را بر پایه عدل و داد استوار می سازد. او، انسانی است كه حضور و غیبت امام، در نحوه رفتار و سیر و سلوكش تفاوتی ایجاد نمی‌كند و پیش از تشكیل حكومت عدل او، چنین حكومتی را در زندگی خود پایدار ساخته است.

بنابراین، انتظار فرج حقیقی، ریشه در معرفت به حق و عدل و ایمان و عشق به آن دارد و آثار آن نیز در عمل نمایان می‌شود. چنین حقیقت اصیل و عمیقی، با لفظ و شعار به دست نمی آید و با بی تفاوتی و بی اعتنایی به مقدسات دینی و رسالت‌های انسانی، در تعارض و تناقض است‌. از اینجا، نادرستی یك تفسیر از انتظار فرج روشن می شود؛ زیرا بعضی بر این تصور خام هستند كه انتظار فرج، یعنی بی تفاوتی به آنچه در جوامع بشری می گذرد و دست روی دست گذاشتن به امید این‌كه امام زمان (عج) ظهور كند و آن را اصلاح کند. انتظار فرج، تعهدآفرین و مسؤولیت ساز است و با بی تفاوتی و بی اعتنایی به سرنوشت بشریّت و حقیقت و فضیلت، منافات دارد. انتظار فرج، یعنی:

ـ معرفت امام معصوم و عادل و پیشوای فضیلت؛

ـ ایمان به امامت رهبری الهی و عدالت‌پیشه؛

ـ عشق به عدالت و ارزشهای انسانی؛

ـ امید به آینده ای روشن و نویدبخش؛

ـ تلاش برای برقراری حكومتی عدل پیشه و عدل گستر؛

ـ رعایت موازین و قوانین دینی و اخلاقی؛

ـ داشتن روحیه تعهد و مسؤولیت پذیری.

این انتظار فرج است كه بهترین اعمال و بهترین عبادت است و چنین منتظری‌، مقامی عالی دارد و هرگاه در زمان غیبت از دنیا برود، به منزله كسی است كه پس از ظهور حضرت حجت (عج) زنده و تحت فرمان او در راه خدا جهاد می كند.(1)

کوتاه سخن آن که، حقیقت انتظار، آن است كه انسان منتظر و چشم به راه، خود و محیطش را برای آمدن منتظر و منجی موعود آماده كند.

این آمادگی، بسته به فرد مورد انتظار، معنا و ارزش می‌یابد. برای مثال، كسی كه منتظر زائر بیت الله است و مسافر او از سفر مكه می‌آید، طبعاً معنای انتظار برای او این است كه خانه را مرتب كند و وسایل پذیرایی را فراهم سازد و…. منتظر امام زمان (عج) نیز به كسی گفته می‌شود كه خود را برای آمدن چنین بزرگ‌مردی آماده كند. طبیعی است كه باید خود را در گروه بندگان صالح قرار دهد، دین را در زندگی خود جاری سازد و دیگران و محیط را برای آمدنش مهیا كند. از این رو انتظار فرج، بنا بر فرمایش پیامبر اکرم (ص) افضل اعمال است(2) و هر كس که تلاش درونی او برای عبادت و عبودیت و كوشش بیرونی او برای زمینه‌سازی و جهت دهی مردم و محیط بیشتر باشد، موفق‌تر است.

انتظار فرج، به معنای امید به آینده روشن و تحقّق ارزشها و خوبی ها است. چنین نگاهی، به انسان، شور و نشاط و حركت می دهد؛ به گونه ای كه هم در پی اصلاح خود اقدام می-كند و هم محیط خود را تحت تاثیر قرار می دهد. منتظر، ساكت و ساكن نمی ماند، بلكه كارها و تلاش های خود را در جهت زمینه سازی برای تحقّق ظهور انجام می دهد. چنین فردی‌، در جامعه، نه تنها خود را از انحرافات اعتقادی و عملی به دور نگه می دارد؛ بلكه سعی در ساختن و اصلاح كردن جامعه نیز دارد. بنابراین، انتظار، نه تنها یك عمل فردی كه یك كار جمعی و تشكیلاتی است كه به طور مداوم، جامعه و افراد را تحت تاثیر قرار می-دهد و می تواند ضامن سلامت فكری و عملی فرد و جامعه باشد.

نیز انتظار، سبب استقامت و پایداری مسلمانان برابر فشارها و سختی ها می شود و از یأس و ناامیدی آنان، جلوگیری می‌كند و به این شكل، راه را برای غلبه و پیروزی آنان هموار می كند.

با این وصف، انتظار، ظرفیّت و توانایی فراوانی برای تحقق جامعه آرمانی و اسلامی موعود، ایجاد می كند كه در سایه اعمال فردی و جمعی، كمتر به چشم می خورد؛ به همین سبب، با فضیلت ترین عملها شمرده شده است.

باید توجه داشت كه انتظار، حقیقتی است كه از رفتار و كردار فهمیده می شود؛ بنابراین، نمی توان هر كس را كه مدّعی دوستی و ولایت امام زمان (عج) است، در شمار دوستان و منتظران او قلمداد كرد. منتظر واقعی امام زمان (عج) باید رفتارش به گونه ای باشد كه هر لحظه، منتظر ظهور امام و آماده خدمت در جهت اهداف مقدس او باشد. كسی كه بخواهد اینگونه باشد، وظایفی بر عهده او است كه مهم ترین آن‌ها عبارت است از:

1 -  معرفت و شناخت امام زمان (عج)

در روایات ما، تأكید فراوان شده است كه انسان باید امام زمان خود را بشناسد؛ چون، پیمودن مسیر درست و صراط مستقیم الهی، جز به معرفت او ممكن نخواهد بود.

پیامبر عزیز اسلام (ص) فرمود: من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة؛ "هر كس بمیرد؛ در حالی كه امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت مرده است."

البته، شناخت حضرت، مراتبی دارد. یك مرتبه از آن، شناخت تاریخی و شناسنامه¬ای حضرت است و مرتبه بالاتر، شناخت جایگاه امام و ویژگی های والای او است.

2 - الگو پذیری ازرهبرومقتدای خود

آدمی باید از رهبر و مقتدای خود الگو گرفته و منش و رفتار خود را شبیه او قرار دهد تا بتواند او را همراهی کند. از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که فرمود:  "خوشا به حال آنان که قائم خاندان مرا درک کنند؛ در حالی که پیش از دوران قیام، به او و امامان پیش از او اقتدا کرده و از دشمنان ایشان، اعلام بیزاری کرده باشند. آنان، دوستان و همراهان من و گرامی‌ترین امت، نزد من هستند.(3)

از مهم‌ترین رفتارهایی كه باید از بزرگان دین الگو گرفت، ورع و حسن خلق است.

امام صادق (ع) در روایتی فرمود: "هر کس دوست دارد از یاران حضرت قائم (عج) باشد، باید منتظر باشد و در حال انتظار، به پرهیز‌کاری و اخلاق نیکو رفتار كند."(4)

3 -  همواره به یاد حضرت بودن

 اگر كسی به حقیقت، منتظر محبوب خود باشد، پیوسته در اندیشه او خواهد بود. منتظر واقعی، سعی می كند در همه حال، به یاد آن بزرگوار باشد و با یاد حضرت، دل و جان خود را زنده نگه دارد و اعمال خود را از انحراف و كجی ها حفظ كند. یاد آن حضرت، با خواندن دعاهای آن بزرگوار، توسّل به آن عزیز، صدقه¬دادن برای سلامتی او، انجام دادن خیرات به نیابت او، دعا كردن برای تعجیل فرج او، ندبه كردن در فراق او و تجدید پیمان در یاری او، تحقق می یابد.

4- تلاش برای حفظ ایمان در زمان غیبت

 ازآنجا كه در زمان غیبت، خطرات فراوانی برای ایمان و عمل پیش می آید و فكرها و مذاهب انحرافی در مسیر انسان پیدا می شود و دوستان‌نمایان شیطانی سعی در گمراهی انسان دارند، انسان منتظر، پیوسته در حفظ ایمان و عمل خود می كوشد. در این زمینه، او پیرو مجتهد جامع الشرایط مورد سفارش و توجه امامان معصوم علیهم السلام است؛ زیرا او كسی است كه از نظر علمی و عملی، مورد تأیید آن حضرت قرار گرفته است.

5 - زمینه سازی برای ظهور.

 منتظر واقعی، با درك صحیح معنای انتظار، می كوشد زمینه ظهور امام زمان (عج) را تقویت كند؛ بنابراین، هم به اصلاح نفس و خودسازی می پردازد و هم با امر به معروف و نهی از منكر، سعی در ساختن جامعه دارد پس او فردی متعهد برابر خود و جامعه خویش است.

 ----------------------------------------------------

برای رفتن به صفحه اصلی برروی خلوتگه خورشیدکلیک کنید

منبع : کتاب آفتاب مهر  ، انتشارات بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) صفحات 81 الی 86

 پی نوشت ها

  - بحارالانوار، ج52، ص125‌

2 - همان، ص122

3 - بحار الانوار‌، ج 52‌، ص 129

4 - همان، ص 140

نوع مطلب : مهدویت وامام زمان (عج) ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 20 تیر 1393 03:50 ب.ظ
ای یگانه پاسخ امّن یجب ها
تعجیل کن بخاطرماشکیب ها
چشم جهان به چشمه دستان سبزتوست
جاری شوازورای فرازو نشیب ها

اللهم عجّل لولیک الفرج
جمعه 6 تیر 1393 06:13 ب.ظ
چه جمعه ها که یک به یک غروب شد نیامدی…

چه بغض ها که در گلو رسوب شد نیامدی

تمام طول هفته را در انتظار جمعه ام…

دوباره صبح، ظهر، غروب شد نیامدی

اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 3 تیر 1393 04:01 ب.ظ
اگرمنتظران فرج فقط به گوشه ای ازوظایف خودشان عمل کنند موانع فرج آقامون برداشته میشود
اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 30 خرداد 1393 09:23 ب.ظ
غروب های جمعه نه تنها دل من
بلکه تمام دل دنیامی گیرد!
هنوز هم نمیدانم چرااز روز آمدنت هی عبور میکنیم وتو بازهم نمیرسی!!!

اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 30 خرداد 1393 05:24 ب.ظ
اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 30 خرداد 1393 11:59 ق.ظ
ای مركز ثقل كهكشان دل من
خورشید بلند آسمان دل من
عمریست كه من منتظر دیدارم
این جمعه بیابه جمكران دل من
" اللهم عجل لولیک الفرج "
پنجشنبه 29 خرداد 1393 12:58 ب.ظ
خیلی مناسب منتظران آقا امام زمان راباوظیفه خودشان آشناکرده اید
خداتوفیقتان بدهد
دوشنبه 26 خرداد 1393 06:46 ب.ظ
اجرتان باصاحب الزمان
خیلی مناسب وجالب نوشته اید
یکشنبه 25 خرداد 1393 09:40 ق.ظ
اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 23 خرداد 1393 06:51 ب.ظ
کدام جمعه دعا مستجاب خواهد شد
سوار صاعقه پا در رکاب خواهد شد
کدام جمعه ز عطر بهشتی گل یاس
بهار غرق شمیم گلاب خواهد شد
"اللهم عجل لولیک الفرج"
جمعه 23 خرداد 1393 12:35 ب.ظ
باسلام وتبریک ولادت باسعادت منجی عالم بشریت.
وظیفه دانستم ازنوشته بسیارخوب ومفیدتان تشکرکنم.
التماس دعا
جمعه 23 خرداد 1393 05:01 ق.ظ
درتمناینگاهت بیقرارم تابیایی
من ظهورلحظه هارامیشمارم تابیایی
خاک لایق نیست تابه رویش پاگذاری
درمسیرت جان فشانم گل بکارم تابیایی
"اللهم عجل لولیک الفرج "
پنجشنبه 22 خرداد 1393 01:03 ب.ظ
باسلام وتبریک میلادمعسودآقا حجت ابن الحسن امام زمان(عج)
ازنوشته خوب وهدایتگرشماتشکرمیکنم
پنجشنبه 22 خرداد 1393 04:58 ق.ظ
خورشید جایی نرفته،
هر وقت بیدار شویم
صبح است...

اللهم عجل لولیک الفرج
چهارشنبه 21 خرداد 1393 05:43 ب.ظ
سلام . درآستانه میلادباسعادت حضرت ولی عص (ع) این مطلب شما خیلی بجا ومناسب است .من واقعا استفاده کردم.اجرتان با امام زمان
چهارشنبه 21 خرداد 1393 09:54 ق.ظ
مولای غریبم. . .
ازمیان این همه مدعیان منتظر حتی یک نفر آنقدر عاشق نشد
که مثل یعـقـوب در نبودنت اشک بریزد
تا دست کم برایمان پـیـراهنی بفرستی. . .
سه شنبه 20 خرداد 1393 10:50 ب.ظ
این نوشته خوب شما جواب بسیاری ازسوالات منرا داد
خیلی ممنون
سه شنبه 20 خرداد 1393 04:45 ب.ظ
السلام ای آفتاب پشت ابر
السلام ای اوج قله، کوه صبر
السلام ای فخر آدم در زمین
یادگار حضرت روح الامین .

ممنون ازنوشته خوبتون
اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 20 خرداد 1393 09:02 ق.ظ
خیلی مفید وقابل استفاده بود
اجرتان با صاحب الزمان
سه شنبه 20 خرداد 1393 04:48 ق.ظ
خیلی عالی بود ممنون

اللهم عجل لولیک الفرج
دوشنبه 19 خرداد 1393 03:29 ب.ظ
شاگرد:
استاد، چکار کنم که خواب امام زمان رو ببینم؟

استاد:
شب یک غذای شور بخور. آب نخور و بخواب. شاگرد دستور استادرا اجرا کرد و برگشت.

شاگرد:
استاد دائم خواب آب میدیدم! خواب دیدم بر لب چاهی دارم آب مینوشم. کنار لوله آبی در حال خوردن آب هستم! در ساحل رودخانه‌ای مشغول…. گفت اینها را خواب دیدم!

استادگفت:
تشنه آب بودی خواب آب دیدی؛ تشنه امام زمان بشو تا خواب امام زمان ببینی

اللهم عجل لولیک الفرج
دوشنبه 19 خرداد 1393 01:35 ب.ظ
سلام--خسته نباشید--موضوع مهمی را در مورد مهدویت مطرح ،انتخاب و بیان نمودید چون منتظران باید بدانند در این زمان چگونه باید باشند و این وظایف در رفتار انها تاثیر میگذارد --همه اینها را مدیون احساس مسئولیت و زحمات شما هستیم--از زحمات شما سپاسگذارم.
دوشنبه 19 خرداد 1393 12:46 ب.ظ
خیلی عالی وکامل وظیفه یک منتظرواقعی راتشریح کرده اید
سپاسگذارم
دوشنبه 19 خرداد 1393 08:07 ق.ظ
سلام دوست عزیز

واقعا وبلاگ جالبی داری، خیلی با حال بود...

دوشنبه 19 خرداد 1393 08:05 ق.ظ
مطالب وبلاگت رو خودت نوشتی؟ با اجازت من چندتا مطالبت رو زدم توی وبلاگم ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

به نام خدایی كه انسان را مسافر كاروان انتظار گردانید.

سلام اى گل نرگس، اى كه شیرین ترین انتظار، انتظار تو، وبهترین منتظر، منتظرتوست .

... سلام ای خوبترین خبر

آقاجان !

اگرچه روسیاهیم و از روی شما شرمنده ،اما هرصبح جمعه ، کوچه های دلمان را آب وجارومی کنیم و انتظارآمدنت رامی کشیم و زیر لب زمزمه می کنیم که : شایداین جمعه بیاید شاید
پرده ازچهره گشاید شاید

*****
سلام براهالی دل ودوستان خوبم
به وبلاگ " خلوتگه خورشید" خوش آمدید.
دراین وبلاگ ، میزبان دیدگان مهربان شما خوبان هستم ومی خواهم خانه دلی رابناکنم برای
دوستان وهمراهان هم فکرو هم دل.
خوشحال می شوم این وبلاگ راخانه خودتان بدانید
و با نظرات خوب و ارزشمندتان برای ادامه راه کمکم کنید.
تصمیم دارم به امید و یاری خدای مهربان و همراهی شما
خوبان باصفا ، مطالبی پیرامون مهدویت و وجود مقدس
حضرت ولی عصر (عج)و سایر موضوعات مفید وموردنیاز،
خدمت دوستانم تقدیم کنم .
امید که توفیق ، رفیق راهم باشد
یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : نورالدین قدیمی
مطالب اخیر
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را ازنظر غنی بودن وپاسخ گویی به نیاز مخاطبان چگونه ارزیابی می کنید
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :