تبلیغات
khalvatgahe-khorshid - نمونه ای دیگر از معجزات قرآنی
khalvatgahe-khorshid
خوب ترین خبر
یکشنبه 1 فروردین 1395 :: نویسنده : نورالدین قدیمی

        نمونه ای دیگراز معجزات قرآنی


درقرآن کریم به این موضوع تاکیدشده است که حیات همه موجودات ازآب است وبدیهی است که چنین پدیده ای خودبایددارای ویژگی های خاصی باشدکه آن راازدیگرپدیده ها متمایز نماید. بهترین فرمولی که شاید در دهه اخیر به طور علمی و تجربی  با انجام یکسری آزمایشات کشف وبرای همگان آشکار شد، این بود که اصوات، در ایجاد آرامش و رفع اضطراب از انسان ها بسیار می تواند تأثیر گذار باشد.

پروفسور«ماسارو ایموتو» که یک محقق ژاپنی است؛ با ایجادصوت های مختلف برروی آب وانجمادسریع آن،متوجه این مطلب شدکه اصوات باتوجه به خصوصیاتی که دارند، هر یک اثرخاصی، برمولکول های آب می گذارند. شکل بلور‌های آب، بسته به نوع لهجه     

(ژاپنی، انگلیسی، فرانسوی، ایرانی، عربی و...)و لحن ومعنای کلام (مهربان، عصبانی، آمرانه، محترمانه و...) که با آن، برآب خوانده می شود، متغیّر است.از آنجا که بیش از دو سوم بدن انسان را، آب تشکیل داده است، تأثیر گذاری آن بر انسان نیز مشهود است. به گونه‌ای که شکل مولکول‌های آب بدن ما، بسته به نوع سخنانی که می شنویم و حتی دعاها و نفرین هایی که از دور و نزدیک نثارمان می شود و حتی محیطی که در آن قرار داریم؛ قابل تغییر است.

در ایران نیز مشابه همین آزمایش، با قرائت صوت قرآن کریم، بر روی مولکول آب، امتحان شد و محققان دریافتند زمانی که صوت قرآن بر آب پخش می شود ، مولکول های آب، در بهترین و منظم ترین حالت ممکن قرار می گیرند به طوری که هیچ یک از دیگر اصوات، قادر به چنین اثری نیستند و در یک کلام زیباترین شکل بلور آب، زمانی است که قرآن بر آن خوانده می شود.

شفا با قرآن

با علنی شدن نتایج این آزمایش بود که معنای  آیه  وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُۆْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا . و از قرآن آنچه را که براى مۆمنین شفا و رحمت است فرو مى‏ فرستیم (شفا از امراض معنوى و اجتماعى) و بر ستمکاران جز زیان (روحى و اجتماعى) نمى‏ افزاید؛"  (1)به صورت کامل تری  مشخص شد .دو نکته در این آیه قرآن حائز اهمیّت است:

1. قرآن کریم از هر جهت شفا است

قرآن کریم به واسطه استدلال هایش، رکود فکری افراد را شفا می دهد و به واسطه موعظه هایش، قساوت قلب را از بین می برد و از سوی دیگر لحن آهنگین کلامش، سبب رفع اضطراب و افسردگی می گردد. (2)

پیامبر اکرم اسلام صلى اللَّه علیه و آله وسلم می فرمایند:"هر کس قرآن را بشنود، خداوند به ازاى هر حرفى، یک حسنه براى او مى‏ نویسد و در زمره کسانى که قرآن مى‏ خوانند و [از درجات و پلّه ‏هاى بهشت]بالا مى‏ روند، محشور مى‏ گردد و در مقامی دیگر، آن حضرت می فرمایند : " خداوند، از شنونده قرآن، بلاى دنیا را دور مى‏ کند و از قارى قرآن، بلاى آخرت را." (3)

2. شفا بودن قرآن فقط برای مۆمنین است

شفا بودن قرآن فقط برای کسانی است که ایمان آورده و جزء ظالمین نباشند؛ آنان که از صمیم دل، به وحیانی و الهی بودن قرآن کریم یقین دارند و به گفته های آن عمل می کنند. بدین ترتیب میزان ایمان شنونده قرآن کریم، در میزان کسب آرامش از آن بسیار موثر است.

خداوند درباره اثر قرآن کریم بر مۆمنان می فرماید:  إِنَّمَا الْمُۆْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ . " مۆمنان تنها کسانى هستند که چون یاد خدا به میان آید دل‏هایشان مى‏ ترسد، و چون آیات او بر آنان خوانده شود بر ایمانشان مى‏ افزاید، و همواره بر پروردگارشان توکّل مى‏ کنند ." ((4و در مقابل ، کسانی که ایمان به خدا ندارند ، هیچ بهره و آرامش و افزایش ایمانی را از شنیدن آیات نورانی آن نخواهند داشت. وَإِذَا مَا أُنزِلَتْ سُورَةٌ فَمِنْهُم مَّن یَقُولُ أَیُّکُمْ زَادَتْهُ هَـذِهِ إِیمَانًا فَأَمَّا الَّذِینَ آمَنُواْ فَزَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَهُمْ یَسْتَبْشِرُونَ . "و چون سوره‏اى نازل شود برخى از آنها (از منافقان به عنوان استهزا) گویند: این سوره بر ایمان کدام یک از شما افزود؟ (بگو) اما کسانى که ایمان آورده ‏اند بر ایمان آنها افزود و آنها (از دریافت تحفه نو آسمانى) شادمانى مى‏ کنند." (5)

آداب گوش دادن به قرآن

شایسته آن است که انسان مسلمان  در هنگام شنیدن آیات قرآن، هم به احترام کلام خداوند و هم برای شنیدن و پیاده کردن احکام الهی آن، سکوت کند و پیام خدا را با گوش جان بشنود زیرا که هیچ سخنی شیرین تر ، دلرباتر ، زیباتر، مفیدتر ، مقدس تر ، ارزشمندتر ، شیواتر و مۆثر از سخن خداوند سبحان نیست و ثمره چنین احترامی این است که انسان مورد ترحّم پروردگار قرار می‌گیرد. وَإِذَا قُرِىءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنصِتُواْ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ . " و چون قرآن خوانده شود بدان گوش فرا دهید و خاموش باشید، باشد که مشمول رحمت شوید." (6)

تعدادمعدودی از راویان و مفسران (شیعه وسنی)  لزوم سکوت را مخصوص نماز می دانند، آن هنگام که امام جماعت در حال قرائت حمد و سوره است، ولی از ظاهر آیه چنین ویژگی برنمی آید، چنانچه حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: یَجِبُ الاِنْصاتُ لِلْقُرْآنِ فِى الصَّلوةِوَ فِى غَیْرِها وَ اِذْا قُرِءَ عِنْدَکَ الْقُرْآنُ وَجَبَ عَلَیْکَ الاِنْصاتُ وَ الاِسْتِماعُ. " واجب است در نماز و غیر نماز ، به هنگام شنیدن قرآن، سکوت و استماع کرد و هنگامى که نزد تو قرآن خوانده شود، سکوت کردن و گوش فرا دادن لازم است ." (7)

حضرت امام باقر علیه السلام می فرمایند: " هر کس  درهرشب 10 آیه قران بخواند از غافلین به حساب نمی آید و هرکس 50 آیه بخواند از ذاکرین و هرکس 100 آیه بخواند از قانتین و هر کس 200 آیه بخواند از خاشعین و هرکس 300 آیه بخواند از فائزین و هرکس 500 آیه بخواند از مجتهدین  محسوب می‌شود و هر کس 1000 آیه بخواند یک قنطار به او اجر داده می‌شود که هر قنطار 5000‌ است و هر مثقال 24 قیراط و هر قیراط  کمترینش مانند کوه  «اُحد» است و بیشترینش مانند هر آنچه میان آسمان و زمین است می باشد. " (8)

بارالها بر محمّد و آلش درود فرست و به حق آن بزرگواران، بر ما توفیق تلاوت روزانه آیات نور بخش الهی را مرحمت بفرما و ما را در زمره ذاکرین، قانتین، خاشعین، فائزین و مجتهدین قرار بده. اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم 

---------------------------------------------

برای رفتن به صفحه اصلی بررویخوب ترین خبر کلیک کنید 

پی نوشت ها:

1.سوره مبارکه اسراء، آیه 82.

2.برگرفته از تفاسیر نور و نمونه.

3.شناخت‌نامه قرآن برپایه قرآن و حدیث، ج 3، ص 287.

4.سوره مبارکه انفال، آیه 2.

5.سوره مبارکه توبه، آیه 124.

6.سوره مبارکه اعراف، آیه 204.

7.تفسیر «برهان»، جلد 2، صفحه 57.

8.اصول کافی باب فضل القرآن.


نوع مطلب : قرآن وحدیث ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 مهر 1393 08:33 ب.ظ
سلام...
در این شهر خاكستری و آلوده...
تنها با پناه بردن به قرآن میتوان راه رهایی را پیدا كرد...
اللهم زین اخلاقنا بالقرآن
چهارشنبه 2 مهر 1393 08:27 ق.ظ
خیلی عالی بود سپاسگذارم
دوشنبه 10 شهریور 1393 04:16 ب.ظ
عالی بود
التماس دعا
دوشنبه 10 شهریور 1393 11:39 ق.ظ
تشکراززحمات شمابه خاطر انتشار مطالب ارزشمندومفید تنها کاریست که ازدستمان برمیاد
جمعه 7 شهریور 1393 03:09 ب.ظ
جالب بود دست شمادردنکنه
چهارشنبه 5 شهریور 1393 10:14 ب.ظ
تولدحضرت فاطمه معصومه (س) مبارک
تشکرازمطالب مفیدوارزشمندتان
چهارشنبه 5 شهریور 1393 08:20 ب.ظ
تشکرمیکنم خیلی جالب بود
چهارشنبه 5 شهریور 1393 05:25 ب.ظ
حضرت امام صادق(ع) می‌فرماید: نگاه کردن به آب، چهره را نورانی و شاداب می‌کند
سه شنبه 4 شهریور 1393 03:13 ب.ظ
دنبال اطلاعت قرانی بودم که که باوبلاگ شما آشنا شدم . مطالب مفید وارزشمندی رامنتشرکرده اید .
التماس دعا
سه شنبه 4 شهریور 1393 11:30 ق.ظ
اطلاعات بسیارمفیدی بود . سپاسگذارم
دوشنبه 3 شهریور 1393 04:40 ب.ظ
خیلی جالب بود
التماس دعا
دوشنبه 3 شهریور 1393 10:45 ق.ظ
سلام علیکم .مطالبتون مفیدوقابل استفاده است .
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

به نام خدایی كه انسان را مسافر كاروان انتظار گردانید.

سلام اى گل نرگس، اى كه شیرین ترین انتظار، انتظار تو، وبهترین منتظر، منتظرتوست .

... سلام ای خوبترین خبر

آقاجان !

اگرچه روسیاهیم و از روی شما شرمنده ،اما هرصبح جمعه ، کوچه های دلمان را آب وجارومی کنیم و انتظارآمدنت رامی کشیم و زیر لب زمزمه می کنیم که : شایداین جمعه بیاید شاید
پرده ازچهره گشاید شاید

*****
سلام براهالی دل ودوستان خوبم
به وبلاگ " خلوتگه خورشید" خوش آمدید.
دراین وبلاگ ، میزبان دیدگان مهربان شما خوبان هستم ومی خواهم خانه دلی رابناکنم برای
دوستان وهمراهان هم فکرو هم دل.
خوشحال می شوم این وبلاگ راخانه خودتان بدانید
و با نظرات خوب و ارزشمندتان برای ادامه راه کمکم کنید.
تصمیم دارم به امید و یاری خدای مهربان و همراهی شما
خوبان باصفا ، مطالبی پیرامون مهدویت و وجود مقدس
حضرت ولی عصر (عج)و سایر موضوعات مفید وموردنیاز،
خدمت دوستانم تقدیم کنم .
امید که توفیق ، رفیق راهم باشد
یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : نورالدین قدیمی
مطالب اخیر
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را ازنظر غنی بودن وپاسخ گویی به نیاز مخاطبان چگونه ارزیابی می کنید
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :