تبلیغات
khalvatgahe-khorshid - امام زمان(عج)چگونه براعمال انسانها نظارت می کند
khalvatgahe-khorshid
خوب ترین خبر
 امام زمان(عج)چگونه براعمال انسانها نظارت می کند

یکی ازمواردی که شاید درذهن معتقدین به وجودمقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد چگونگی ونحوه نظارت آن حضرت براحوال واعمال انسانها می باشد.برای پاسخ به این سؤال باید به موارد زیر نیزتوجه کنیم

1- آیا در قرآن کریم ، آیاتی وجود دارد که به عرضه کردن اعمال ما به ائمه (ع) اشاره کند

خدای سبحان در قرآن مجید می­ فرماید: و قل اعملوا فسیری الله عملكم و رسوله و المؤمنون؛(1) " بگو: عمل كنید، خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را می­ بینند…"

از طرفی، نبی مكرّم اسلام (ص) شاهد و گواه امت است . « یا أیها النبی إنا ارسلناك شاهداً»(1)؛ و «فكیف إذا جئنا من كل أمۀ بشهید و جئنا بك علی هؤلاء شهیداً؛» (2)

"حال آنان چگونه است آن روز كه برای هر امت، گواهی بر اعمالشان می­ طلبیم و تو را گواه بر اعمال آنان قرار خواهیم داد؟."

مرحوم علامه­ طباطبایی در تفسیر المیزان می­ گوید: "هر عملی كه انسان انجام می­ دهد، از خیر یا شر، خدا و رسولش و مؤمنان، حقیقت عمل خیر یا عمل شر را مشاهده می­ كند؛"(3)

ابوبصیر از امام صادق (ع) نقل می­ كند:  "در هر بامداد، كردار بندگان نیكوكار و فاسق بر رسول خدا (ص) عرضه می­شود؛ پس بر حذر باشید از كردار ناشایست. همین است معنای قول خدای تعالی ، قل اعملوا فسیری الله علیكم و رسوله …‌".(4)

همین طور در تفسیر آیه شریف 5 سوره بقره که از نزول ملائکه و روح صحبت می کند ، مفسرین با استدلالات عقلی و نقلی بیان می کنند که کسی جز وجود مقدس حضرت ولی عصر و حجت خدا نمی تواند محل نزول ملائکه باشد که امور بندگان به او عرضه می شود .

از امام رضا (ع) هم روایت شده است : والله ان اعمالکم لتعرض علی فی کل یوم و لیله ، "به خدا سوگند اعمال شما در هر روز و شب بر من عرضه می شود .(5) "

بنابراین پیامبر (ص) و امامان (ع) از حقیقت اعمال بندگان با خبر هستند و اعمال آنان را مشاهده می‌كنند.

2- آیا امامان (ع) ناظر همه اعمال ما هستند و آیا اعمال ما به امام عصر (ع) عرضه می­ شود؟ اگر این چنین باشد، لقب «ستار العیوب» بودن خدا برای چیست؟

معنای ستار بودن خدا، آن است كه اعمال انسان­ها را از دیگر انسان­ها می­ پوشاند تا آبروی آنان حفظ گردد. پیامبر اسلام (ص) و امامان (ع)مظهر اسماء و صفات الهی هستند. همان‌گونه كه خداوند، ناظر بر اعمال مردم است، پیامبر و امامان نیز چشم خدا میان خلق هستند و اعمال آنان را می­ بینند.(6) آن روایتی نیز كه فرموده است، خدا، اعمال را حتی از چشم پیامبر مخفی می­ كند، به مواردی خاص اشاره دارد تا رحمت بیكران الهی را به تصویر بكشد.

ضمن آن كه نظارت پیامبر و امام بر اعمال مردم، همانند نظارت خداوند، آثار سازنده فراوانی دارد؛ یعنی همان‌گونه كه ستّاریت پروردگار، برای تربیت و رشد مردم است، عرضه اعمال مردم بر پیامبر و امامان نیز در همین جهت است؛ زیرا آنان، هادیان امت از طرف خدایند و فیض الهی از طریق آن بزرگواران بر بندگان نازل می­ شود؛ بنابراین، هیچ تنافی و تناقضی مشاهده نمی­ شود.

آیت الله جوادی آملی می‌فرماید:  "خداوند متعال که ستّار العیوب است، می‌داند کجا ستّاری بکند و کجا ستّاری نکند. اگر کسی ستّار عیوب دیگران باشد و در عین حال مخفیانه مرتکب گناهی شود، ذات اقدس اله اجازه نخواهد داد اسرارش نزد دیگران افشا شود. حتی در قیامت خداوند اجازه نمی‌دهد کسانی که کنار یکدیگرند از اعمال هم باخبر شوند؛ بنابر‌این، عملکرد خود شخص بسیار مهم است. اگر کسی پرده دیگران را ندرد و آشکارا به گناه دست نیازد، خداوند، پرده‌اش را نمی‌درد. بر این‌اساس، کسی که با قلم و بیان و اندیشه‌های ناصواب خود آبروی دین خدا و مردم را می‌برد، به جایی می‌رسد که شایسته نیست خداوند متعال آبروی او را حفظ کند. در این موقعیت، خدای سبحان اجازه می‌دهد صاحبدلان ببینند او چه کرده است و حتی احتمال دارد در قیامت، مقابل دیگران رسوا شود.(7) حالا که باچگونگی وعلت عرضه اعمال بندگان به پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) آشنا شدیم به سؤال اصلی این بحث، می پردازیم .                                                                           

3- حضرت ولی عصر (عج) که در یک مکان است چگونه ناظر همه جا می‌باشد؟

باید دانست كه حاضر و ناظر دانستن امام به این معنا نیست كه امام با چشم سر، افراد را نگاه می‌كند؛ همان‌گونه كه شاهد و ناظر بودن خدا نیز شهود و دیدن مادی نیست. بلكه امام دارای حقیقت وجودی بسیار بلندی است كه مربوط به گستره این عالم مادی نیست. در بسیاری از اخبار، برای پیامبر (ص) و امامان علیهم السلام غیر از آنچه كه ما آن را نفس و روح می‌نامیم، مقامی والاتر اثبات شده و آن مقام نورانیت است. در روایتی نقل شده است " نخستین چیزی كه خدای متعال آفرید، نور پیامبر اكرم و امامان بود". در روایت دیگر آمده است: "خداوند در آغاز، نور محمد (ص) و علی (ع) را خلق كرد" و در روایتی دیگر بیان شده است: "خداوند، از نور عظمت خویش، آنان را آفرید".

آفرینش از نور خدا، چندان برای ما روشن نیست، ولی می‌توان گفت غیر مادی و مقامی بس بلند است. این مقام نورانیت، چون محیط و دربردارنده زمان‌ها و مكان‌ها است، بر همه چیز احاطه وجودی دارد و نمونه و مَثَلی است برای علم الهی؛ یعنی همان‌گونه كه خدای متعال بر همة ما سوای خویش، احاطه حضوری دارد و این، به زمان و مكان ربطی ندارد، آن‌ها نیز كه مظهر تام اسمای الهی‌اند و علمشان هم مظهر علم الهی است، به موجودات احاطه حضوری دارند.

بر این اساس، استقرار حضرت در مكانی از مكان‌های این كره خاكی، با شاهد و ناظر بودن او منافاتی ندارد. استقرار برای بدن مادی است و شاهد و ناظر بودن، مربوط به مقام نورانیت و روح مطهر آنان كه وسعت وجودی دارد می‌باشد.

 --------------------------------------------------------------------------------

منبع : کتاب آفتاب مهر ، انتشارات بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) صفحات 54 الی57

پی نوشت ها

[1] - معارف قرآن ، بحث انسان شناسی ، ص 411 و 241

2 - سوره احزاب ، 45

3 - سوره نسا ، 41

4 - المیزان ، ج 9 ، ص 389

5 - کافی ، ج 1 ، ص 219

6 - کافی ، ج 1 ، ص 220 ، همان طور که می دانید در شوول امامت فرقی بین امام رضا و امام زمان و سایر ائمه نیست .

7 - آن روایتی که فرموده است خدا ، اعمال را حتی از چشم پیامبر مخفی می کند ، به مواردی خاص اشاره دارد ، تا رحمت بیکران الهی را به تصویر کشد .                                                                                                     

برای رفتن به صفحه اصلی برروی  خلوتگه خورشیدکلیک کنید            

نوع مطلب : مهدویت وامام زمان (عج) ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 13 شهریور 1394 05:09 ب.ظ
اللهم عجل لولیک الفرج
دوشنبه 2 شهریور 1394 12:13 ب.ظ
مطالب بسیار ارزشمند و عالی بود ،مخصوصا تصویر ان مناسب و زیبا بود ،خسته نباشید وسپاسگذارم.
یکشنبه 1 شهریور 1394 10:07 ب.ظ
باسلام و درود و سپاس ازمدیرمحترم وبگاه به جهت احساس مسئولیت شان درقبال آحادجامعه وقلم وقدمی که درراه آگاهی رساندن به مردم وصیانت از ارزشهای والای انسانی،آرمانی و...میزنندوبرمیدارند
خواهشمند است نسبت به انعکاس این مطلب در سایت اقدام نمایید
یکشنبه 1 شهریور 1394 04:56 ب.ظ
در دنیایی زندگی می‌كنیم كه ارزش‌های معنوی در حال پایمال شدن است و كشورهای مظلوم و مسلمان از سوی مستكبران مورد ستم قرار می‌گیرند و امروز چشم مان به راه عزیزی است كه مطمئن هستیم خواهد آمد و بر تمام این سیاهی‌ها و زشتی‌ها و افرادی كه خالق این زشتی‌ها هستند فائق می آید.
یکشنبه 1 شهریور 1394 09:35 ق.ظ
دیریست که ما منتظر روی تو هستیم
ما بند نجابت به تن اسم تو بستیم
دیریست که دلداده ما خانه نشین است
جای قدمش بوسه به صد چاک زمین است .
یا مهدی ادرکنی
شنبه 31 مرداد 1394 08:51 ق.ظ
این نوشته به خیلی از ابهامات من پاسخ داد.ازشماسپاسگزارم
جمعه 30 مرداد 1394 02:03 ب.ظ
اللهم عجل لولیک الفرج
پنجشنبه 29 مرداد 1394 02:22 ب.ظ
سلام علیکم
اطلاعات بسیاری مفیدی راارئه کرده ایدخیلی سپاسگزارم
اللهم عجل لولیک الفرج
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

به نام خدایی كه انسان را مسافر كاروان انتظار گردانید.

سلام اى گل نرگس، اى كه شیرین ترین انتظار، انتظار تو، وبهترین منتظر، منتظرتوست .

... سلام ای خوبترین خبر

آقاجان !

اگرچه روسیاهیم و از روی شما شرمنده ،اما هرصبح جمعه ، کوچه های دلمان را آب وجارومی کنیم و انتظارآمدنت رامی کشیم و زیر لب زمزمه می کنیم که : شایداین جمعه بیاید شاید
پرده ازچهره گشاید شاید

*****
سلام براهالی دل ودوستان خوبم
به وبلاگ " خلوتگه خورشید" خوش آمدید.
دراین وبلاگ ، میزبان دیدگان مهربان شما خوبان هستم ومی خواهم خانه دلی رابناکنم برای
دوستان وهمراهان هم فکرو هم دل.
خوشحال می شوم این وبلاگ راخانه خودتان بدانید
و با نظرات خوب و ارزشمندتان برای ادامه راه کمکم کنید.
تصمیم دارم به امید و یاری خدای مهربان و همراهی شما
خوبان باصفا ، مطالبی پیرامون مهدویت و وجود مقدس
حضرت ولی عصر (عج)و سایر موضوعات مفید وموردنیاز،
خدمت دوستانم تقدیم کنم .
امید که توفیق ، رفیق راهم باشد
یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : نورالدین قدیمی
مطالب اخیر
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را ازنظر غنی بودن وپاسخ گویی به نیاز مخاطبان چگونه ارزیابی می کنید
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :