تبلیغات
khalvatgahe-khorshid - لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی
khalvatgahe-khorshid
خوب ترین خبر

   لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی

این روز‌ها در بیشترشهر‌ها و حتی  بعضی ازمناطق روستایی ، پوشش هایی را برتن برخی افراد مشاهده می کنیم كه با هنجار‌های اجتماعی  ، الگو‌های رفتاری  وفرهنگ دینی وملی ما هیچگونه سنخیتی ندارند.

مهمتر آنكه تعدای از افراد ذکرشده ، که هم  آقایان  وهم بانوان را شامل می شود، با پوشش‌های زننده، در محیط‌های اجتماعی ظاهر و با هر حركتی بخشی از اندام‌های خود را در معرض دید قرار می‌دهند و به این وسیله خواسته یا ناخواسته  علاوه براینکه مرتکب گناه  می شوند ،ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی  جامعه را هم تحت الشعاعتقلید‌های كوركورانه خود از مد و شیوه پوشش غربی‌ها قرار می‌دهند و به این وسیله عملا از فرهنگ‌های بیگانه تبعییت می کنند.

 فرهنگ دینی وملی ، وحتی اجتماع و مردم ما مخالف شیك‌پوشی و استفاده از لباس‌های زیبا نیستند  اما  استفاده  از لباس‌هایی كه  هیچگونه پوششی بربدن ایجاد نمی کنند واز طرفی نیز با فرامین  دینی و آیات صریح قرآن و  فرهنگ حیا و عفت عمومی در تعارض باشند و پیامد این پوشش‌های نابجا فاصله بین زن و مرد را از میان بردارد، باید مورد بازنگری دقیق‌تری قرار بگیرد.

متاسفانه در اماكن عمومی و در خیابان، دانشگاه، مدرسه، بازار، مغازه، اداره و ... ، افراد ی را می‌بینیم كه به واسطه پایبندی به مد و مدگرایی فشن و بر تن کردن لباس هایی درشان جامعه ما نیستند، بخش‌هایی از بدن خود را به عمد در معرض دید ناظران و مردم پیرامون خود قرار می‌دهند. این صحنه زننده بی‌شك مورد تقبیح مردم قرار گرفته و با اصول اخلاقی ما ایرانیان به شدت در تضاد است و از سوی دیگر وباکمال تاسف ، مسئولین مربوطه نیز اقدامات فرهنگی و بازدارنده‌ای كه مشكل را تا حد قابل قبولی حل كند انجام نمی دهند .

پروفسور حسین باهر، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه معتقداست كه نحوه پوشش جوان ها، چه دختر و چه پسر در مقاطع مختلف متفاوت است . وی می گوید: "گاهی این نحوه پوشش غیرمتعارف است و به اصطلاح لباس‌های یك نفر یا یك گروه خاص به اصطلاح اجق وجق و پاره پوره به نظر می‌رسد و این مسئله در تهران و شهر‌ها و روستا‌های مختلف مشابه است. این مسئله یك پدیده ناشایست است كه در ابتدا از مرزهای كشور ما وارد شده است. این نوع پوشش بیشتر در مقطع سنی بین 15 تا 25 سال دیده می‌شود. لباس‌های این افراد مقداری بدن نما است و گاهی هم آنقدر تنگ و كوتاه است كه با هر حركتی و بیشتر با خم شدن بخش هایی از بدن و لباس‌های زیر افراد دیده می‌شود. این مورد بیشتر در مورد نحوه پوشش آقایان صدق می‌كند. در مقابل برخی خانم‌ها هم گاهی لباس‌هایی می‌پوشند كه تنگ و نازك است. برای نمونه همین نوع پوششی است كه در شلوار‌های جین دیده می‌شود و این شلوارها گاهی آنقدر پاره پوره هستند كه اگر فرد آن شلوار را نپوشد سنگین‌تر است. جالب است كه این فرهنگ برهنگی از خارج برای این جوانان وارد شده است و برخی جوانان ما كه در خواب به سر می‌برند ممنون حضرات خارجی هستند كه در این آشفته بازار به فكر سر و وضع و رخت و لباس آنها هم هستند! درحالی كه نمی‌دانند در پس این لباس‌های به زعم آنان زیبا، چه خوابی برای آنها و فرهنگشان دیده شده است. "

·         بهره‌كشی از كژتاب‌ها

از طرفی، پدیده مخربی كه زمینه را برای استفاده از این نوع لباس‌ها و استقبال از فرهنگ برهنگی كه خود سوغات جوامع غربی است، مهیا می‌كند، پدیده شوم دیگری است به نام «كژتابی‌» یا «كج‌تابی». كژتابی به نوعی یك عصیانگری است كه تنها به ایران مربوط نمی‌شود و در فرهنگ‌های دیگر، به ویژه در فرهنگ كشور‌های جهان سوم به وفور یافت می‌شود. در این میان، افراد پیرو مد كه غالبا هم افرادی خام هستند و راه درست و اصلی زندگی را گم كرده‌اند به چنین طرح هایی روی خوش نشان داده و افراد استثمارگر را در به انجام رساندن طرح هایشان یاری می‌كنند و در این راه تقلید از هم ، به سرعت قبح یك مسئله می‌شكند و می بینیم كه در زمان بسیار كمی مدی مانند فشن فراگیر می‌شود و مورد استقبال قرار می‌گیرد. حتی كسانی كه در ابتدا خود منتقد این نوع پوشش بوده‌اند، به تدریج با آن كنار آمده و عاقبت خود نیز به این غائله پیوند می‌خورند!

پرفسور حسین باهر  ، با اشاره به اینكه این شیوه تقلید و شیوه رفتار ،اشتباه بزرگی است چراكه در این روزگار ،جوانان ما الگو‌های خود را از دست داده‌اند و تقلیدی كه انجام می‌دهند از روی ناآگاهی است و در واقع ضد ارزش محسوب می‌شود. ایشان می گوید: "در حالی كه در قدیم ، جوانان ما از انسان‌هایی چون ورزشكاران، از جمله ورزشكاران با اخلاقی چون مرحوم تختی و پوریای ولی، كه شأن انسانی بالایی داشتند و دارای جایگاه بالایی به لحاظ اجتماعی بودند، تقلید می‌كردند. بعد از این مقطع، جوانان از هنرمندان تقلید كردند و امروزه در روزگار ما تقلید‌ها و الگوبرداری‌ها از افرادی صورت می‌گیرد كه متأسفانه خودشان هیچ چیز برای ارائه ندارند؛ مثل بازیگران هالیوودی. بنابراین طبیعی است كه در این میان مشكلات زیادی برای خود این افراد و جامعه آنها، به خصوص جوامعی مانند ایران كه خانواده‌ها در آن به اصول ارزشی خاصی معتقد هستند به‌وجود بیاورند. "

·         صادرات مد از غربی‌ها، تقلید از ما

مشكل دیگری كه گرایش به ناهنجاری‌ها را در جامعه تشدید می‌كند، این است كه، افراد پیرو مد و مدگرایی خودشان آدم‌های درون تهی و خام فكری هستند كه همه امور نظام هستی را به ظاهر و سر و وضع خودشان مربوط می‌دانند و قدرت تشخیص خوب از بد را ندارند. این نوع رفتار های برخی از افراد جامعه وعدم مسئولیت پذیری مسئولین مربوطه ، موقعیتی را فراهم آورده است که درحال حاضر ، كشور ما به بازاری برای ارائه مد و مدگرایی غربی وپوچ گرایی تبدیل شده است . در حالی كه صاحبان سالن‌های مد كه عموما غربی هستند و كارشان در كشور خودشان پیش نمی‌رود با تخریب فرهنگ دینی وملی ما وفریب دختران وپسران  نوجوان وجوانی که از ارزش های جامعه خود غافل هستند ، سودهای کلانی به جیب می زنند. آری! در این ایام بسیاری از افرادی که فریب توطئه های دشمنان را خورده ودردام مد و مد گرایی افتاده اند به عنوان عامل تبلیغی  بیگانگان در جامعه می‌چرخندو به این واسطه تبلیغ کالاهایی را می کنندکه باارزش های جامعه ایرانی اسلامی کوچکترین هم خوانی را ندارند . این افراد بدون این که خودشان بدانند که درچه دامی گرفتار شده اند ، دیگران را هم  دعوت می کنند تا وارد این میدان كذایی  شوند و سودهای نجومی را به جیب طراحان وعرضه کنندگان اینگونه محصولات سرازیر کنند . البته توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که بدانیم ، سودمادی تنها یك بخش قضیه واین توطئه حساب شده است . در حالی كه دشمنان ما دراین بازی خطر ناک ، به ده‌ها هدف  استعماری واستثماری خود نیز دست پیدا می کنند . پیروزی های قابل توجهی که ما به دست خودمان تقدیم دشمنانمان می کنیم . امیدوارم مسئولان مربوطه وافراد گرفتار در این طوطئه به خود آیند  وتا دیر نشده فرهنگ دینی وملی کهن ایران عزیز را از دستبرد بدخواهان نجات دهند . درپایان این نوشته حدیثی ازپیامبر گرامی اسلام ،حضرت محمد مصطفی (ص) راتقدیم شما گرامیان می کنم که فرمودند :                                                                                                                                                                                                           "لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی وعزت واحترامت هم محفوظ بماند."                                                                                                                                                                                                                               --------------------------------------------------------------------

برای رفتن به صفحه اصلی بررویخوب ترین خبر کلیک کنید 

نوع مطلب : حجاب وعفاف ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 13 خرداد 1393 02:02 ب.ظ
ازنوشته خوب ومفیدشما تشکر میکنم ولی تامسئولین فرهنگی ما خودشان رابه خواب زده اند دشمنکارخودش رامیکند ووضع پوشش افراد متاسفانه روزبروز بدترمیشود
جمعه 17 آبان 1392 06:38 ق.ظ
شما بفرمایید لباس خوب وشیک تولید کنند تا ماهم بپوشیم
سه شنبه 14 آبان 1392 09:19 ق.ظ
وقتی مسئولین فرهنگی سرشان را داخل برف کرده اند دیگر از مردم چه توقعی بایدداشته باشیم
دوشنبه 6 آبان 1392 09:54 ب.ظ
لباس پوشیدن دقیقا با شخصیت افراد ارتباط دارد وافرادی که برای خود شخصیت قائل هستند معمولا لباس مناسب وسنگین می پوشند.
دوشنبه 22 مهر 1392 10:19 ب.ظ
باسلام . خوب بود لطفا ازمطالب بیشتر بنویسید
شنبه 13 مهر 1392 11:20 ق.ظ
سباسلام وتشکر . این نوشته خیلی قابل استفاده بود . کاش مردم ما به این دستورات دینی عمل کنند .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

به نام خدایی كه انسان را مسافر كاروان انتظار گردانید.

سلام اى گل نرگس، اى كه شیرین ترین انتظار، انتظار تو، وبهترین منتظر، منتظرتوست .

... سلام ای خوبترین خبر

آقاجان !

اگرچه روسیاهیم و از روی شما شرمنده ،اما هرصبح جمعه ، کوچه های دلمان را آب وجارومی کنیم و انتظارآمدنت رامی کشیم و زیر لب زمزمه می کنیم که : شایداین جمعه بیاید شاید
پرده ازچهره گشاید شاید

*****
سلام براهالی دل ودوستان خوبم
به وبلاگ " خلوتگه خورشید" خوش آمدید.
دراین وبلاگ ، میزبان دیدگان مهربان شما خوبان هستم ومی خواهم خانه دلی رابناکنم برای
دوستان وهمراهان هم فکرو هم دل.
خوشحال می شوم این وبلاگ راخانه خودتان بدانید
و با نظرات خوب و ارزشمندتان برای ادامه راه کمکم کنید.
تصمیم دارم به امید و یاری خدای مهربان و همراهی شما
خوبان باصفا ، مطالبی پیرامون مهدویت و وجود مقدس
حضرت ولی عصر (عج)و سایر موضوعات مفید وموردنیاز،
خدمت دوستانم تقدیم کنم .
امید که توفیق ، رفیق راهم باشد
یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : نورالدین قدیمی
مطالب اخیر
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را ازنظر غنی بودن وپاسخ گویی به نیاز مخاطبان چگونه ارزیابی می کنید
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :