khalvatgahe-khorshid به نام خدایی كه انسان را مسافر كاروان انتظار گردانید. سلام اى گل نرگس، اى كه شیرین ترین انتظار، انتظار تو، وبهترین منتظر، منتظرتوست . ... سلام ای خوبترین خبر آقاجان ! اگرچه روسیاهیم و از روی شما شرمنده ،اما هرصبح جمعه ، کوچه های دلمان را آب وجارومی کنیم و انتظارآمدنت رامی کشیم و زیر لب زمزمه می کنیم که : شایداین جمعه بیاید شاید پرده ازچهره گشاید شاید ***** سلام براهالی دل ودوستان خوبم به وبلاگ " خلوتگه خورشید" خوش آمدید. دراین وبلاگ ، میزبان دیدگان مهربان شما خوبان هستم ومی خواهم خانه دلی رابناکنم برای دوستان وهمراهان هم فکرو هم دل. خوشحال می شوم این وبلاگ راخانه خودتان بدانید و با نظرات خوب و ارزشمندتان برای ادامه راه کمکم کنید. تصمیم دارم به امید و یاری خدای مهربان و همراهی شما خوبان باصفا ، مطالبی پیرامون مهدویت و وجود مقدس حضرت ولی عصر (عج)و سایر موضوعات مفید وموردنیاز، خدمت دوستانم تقدیم کنم . امید که توفیق ، رفیق راهم باشد یاعلی مدد tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com 2020-02-19T08:45:46+01:00 mihanblog.com چگونه می توانیم فاصله خودمان را با امام زمان(عج) کم کنیم؟ 2019-11-02T04:51:39+01:00 2019-11-02T04:51:39+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/429 نورالدین قدیمی  چگونه می توانیم فاصله خودمان را با امام زمان(عج) کم کنیم؟ بنا برآنچه از روایات به دست می آید انتظار و زمینه سازی برای ظهور آن منجی مصلح(عج) که پیروان همه ادیان و مذاهب منتظر آمدن او و اقامه عدل و برچیده شدن ظلم و ستم به دست ایشان هستند، فقط به دعا و انتظار قلبی نیست بلکه همانطور که در روایات تصریح شده، «انتظار افضل اعمال است» و در عمل است که منتظران باید شوق و میل به ظهور و حاکمیت منجی آخرالزمان(عج) را نشان دهند و این چیزی نیست که صرفاً با خواندن دعای فرج و زمزمه ندبه در صبح  چگونه می توانیم فاصله خودمان را با امام زمان(عج) کم کنیم؟

بنا برآنچه از روایات به دست می آید انتظار و زمینه سازی برای ظهور آن منجی مصلح(عج) که پیروان همه ادیان و مذاهب منتظر آمدن او و اقامه عدل و برچیده شدن ظلم و ستم به دست ایشان هستند، فقط به دعا و انتظار قلبی نیست بلکه همانطور که در روایات تصریح شده، «انتظار افضل اعمال است» و در عمل است که منتظران باید شوق و میل به ظهور و حاکمیت منجی آخرالزمان(عج) را نشان دهند و این چیزی نیست که صرفاً با خواندن دعای فرج و زمزمه ندبه در صبح های جمعه حاصل شود.

از این رو، تبلور این عمل سبکی خاص از زندگی را می طلبد که با عینیت بخشیدن به انتظار، زمینه را برای روی کار آمدن دولت موعود فراهم کند. سبکی که همه ابعاد فردی، 

]]>
چرا به حضرت موسی بن جعفر(ع) باب الحوائج می‌گویند؟ 2019-08-27T12:25:17+01:00 2019-08-27T12:25:17+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/428 نورالدین قدیمی        چرا به حضرت امام موسی بن جعفر(ع) باب الحوائج می‌گویند؟ وجود مبارک امام کاظم(ع)، هفتمین خورشید تابناک امامت در بیستم ذی الحجه در خانه پدری که خود اولین معلم مکتب شیعه بود، متولد شد. از جمله ویژگی های مهم میلاد حضرت موسی ابن جعفر(ع) ، بشارت پیامبر اکرم(ص) درباره ولادت ایشان است. البته وجود نازنین حضرت رسول الله (ص) نوید میلاد ائمه معصوم(ع) را با لقب مشهورشان داده اند. بردباری امام (ع) باعث شد تا رنج و مشقت 14 سال اسارت در زندان هارون الرشید را تحمل کنند        چرا به حضرت امام موسی بن جعفر(ع) باب الحوائج می‌گویند؟

وجود مبارک امام کاظم(ع)، هفتمین خورشید تابناک امامت در بیستم ذی الحجه در خانه پدری که خود اولین معلم مکتب شیعه بود، متولد شد. از جمله ویژگی های مهم میلاد حضرت موسی ابن جعفر(ع) ، بشارت پیامبر اکرم(ص) درباره ولادت ایشان است. البته وجود نازنین حضرت رسول الله (ص) نوید میلاد ائمه معصوم(ع) را با لقب مشهورشان داده اند.

بردباری امام (ع) باعث شد تا رنج و مشقت 14 سال اسارت در زندان هارون الرشید را تحمل کنند. پس از امام سجاد (ع، بی سابقه ترین و عجیب ترین حال و هوای معنوی را در سجده و عبادت های امام کاظم (ع) داریم، تا جایی که حتی غیر شیعیان و دیگر مردم آن زمان، افتخار این را داشتند که خاک پای حضرت (ع) را توتیای چشم خود کنند.


]]>
خصلتی که مانع اجابت دعا می‌شود 2019-06-16T13:24:02+01:00 2019-06-16T13:24:02+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/427 نورالدین قدیمی                      خصلتی که مانع اجابت دعا می‌شود عبادت هفتاد جزء دارد، اما جالب است که برخلاف تصور بیشتر مردم، هیچ‌کدام از ادعیه و نمازها، از لحاظ فضیلت و ارزش به رتبه کار کردن، تلاش برای کسب روزی حلال و تامین معیشت خانواده نمی‌رسد. خداوند در آیه 56 سوره ذاریات، دلیل خلقت انسان را تعبد و عبادت کردن معرفی می‌کند: «من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند(و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)!» عبادت                      خصلتی که مانع اجابت دعا می‌شود

عبادت هفتاد جزء دارد، اما جالب است که برخلاف تصور بیشتر مردم، هیچ‌کدام از ادعیه و نمازها، از لحاظ فضیلت و ارزش به رتبه کار کردن، تلاش برای کسب روزی حلال و تامین معیشت خانواده نمی‌رسد.

خداوند در آیه 56 سوره ذاریات، دلیل خلقت انسان را تعبد و عبادت کردن معرفی می‌کند: «من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند(و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)!»

عبادت کردن، انسان را به کمال می‌رساند و مقدمات پیشرفت مادی و معنوی او را فراهم می‌سازد، اما منظور از عبادت چیست؟ وقتی واژه عبادت را می‌شنویم، یاد حرکات خاصی مثل رکوع و سجده می‌افتیم و بی‌درنگ نماز، مناجات و دعا در ذهنمان نقش می‌بندد، ولی عبادت کردن محدود به همین افعال و حرکات خاصِ مرسوم نیست و دایره‌ای وسیع‌تر برای آن در اسلام تعریف شده است.

پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «الْعِبَادَةُ سَبْعُونَ جُزْءا، أَفْضَلُهَا طَلَبُ الْحَلَال؛ عبادت هفتاد جزء دارد که برترین جزء آن، کسب روزی حلال است.»[1]

]]>
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و شب قدر 2019-05-05T07:00:09+01:00 2019-05-05T07:00:09+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/425 نورالدین قدیمی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) و شب قدر   قرآن کریم دو بار از شب قدر سخن گفته است: یک مرتبه در سوره قدر و دیگری در سوره دخّان. از آیات سوره قدر برمی‌آید که هر سال را شبی است که از هزار ماه بهتر است. در این شب، فرشتگان همراه بزرگ خویش، روح، به زمین می‌آیند و امر و فرمان و تقدیر خداوند برای زمینیان را برای سال آینده فرود می‌آورند. از روایاتی که به تفسیر این سوره و سوره دخّان پرداخته‌اند، می‌توان دریافت که فرشتگان در شب قدر، تقدیر یک سال را نزد ولیّ

امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) و شب قدر

 

قرآن کریم دو بار از شب قدر سخن گفته است: یک مرتبه در سوره قدر و دیگری در سوره دخّان. از آیات سوره قدر برمی‌آید که هر سال را شبی است که از هزار ماه بهتر است. در این شب، فرشتگان همراه بزرگ خویش، روح، به زمین می‌آیند و امر و فرمان و تقدیر خداوند برای زمینیان را برای سال آینده فرود می‌آورند. از روایاتی که به تفسیر این سوره و سوره دخّان پرداخته‌اند، می‌توان دریافت که فرشتگان در شب قدر، تقدیر یک سال را نزد ولیّ مطلق زمان می‌آورند و به محضرایشان عرضه می‌دارند. این رویداد همواره بوده است و خواهد بود. در روزگار پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله، فرشتگان ) بر ایشان نازل می‌شدند و پس از آن پیامبرنیزدر هر روزگاری برولیّ وحجّت خدا فرودمی‌آیند. 

]]>
چگونه می توانیم لذت عبادت را بچشیم 2019-04-14T08:01:34+01:00 2019-04-14T08:01:34+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/424 نورالدین قدیمی چه کاری انجام دهیم تا لذت مناجات حضرت حق را با دل و جان بچشیم؟ همان طور که انسان دارای حواس ظاهری است، حواس باطنی هم دارد مثل چشم باطن، گوش باطن او لذت معنوی را با همین مذاق روحی و درونی اش درک می نماید. لذت را چنین تعریف کرده اند: لذت حالتی است ادراکی که هنگام یافتن شیئی دلخواه، برای ما حاصل می شود به شرط این که آن شیئ را به عنوان مطلوب خود بشناسیم و نیز از یافتن آن آگاه و به آن توجه داشته باشیم.(1) عبادت هم به معنی بندگی و پرستش می باشد که به گفتة خداوند متعال هدف خلقت جن چه کاری انجام دهیم تا لذت مناجات حضرت حق را با دل و جان بچشیم؟

همان طور که انسان دارای حواس ظاهری است، حواس باطنی هم دارد مثل چشم باطن، گوش باطن او لذت معنوی را با همین مذاق روحی و درونی اش درک می نماید.

لذت را چنین تعریف کرده اند: لذت حالتی است ادراکی که هنگام یافتن شیئی دلخواه، برای ما حاصل می شود به شرط این که آن شیئ را به عنوان مطلوب خود بشناسیم و نیز از یافتن آن آگاه و به آن توجه داشته باشیم.(1)

عبادت هم به معنی بندگی و پرستش می باشد که به گفتة خداوند متعال هدف خلقت جن و انس عبادت و بندگی است. ما خلقتُ الجن و الانسُ الّا لیعبدون(2).

درک لذت عبادت با آگاهی از عبد و بنده بودن ما نسبت به خدا می باشد همین که آگاه 

]]>
ثواب و پاداش مهمانی دادن 2019-03-18T05:18:06+01:00 2019-03-18T05:18:06+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/422 نورالدین قدیمی               ثواب و پاداش مهمانی دادن مهمانی دادن وحتی مهمانی رفتن ، یکی از کارهای شایسته وتحکیم بخش روابط اجتماعی می باشد که در دین مبین اسلام هم مورد توجه وتاکید قرار گرفته است. عملی که ثواب آن بسیار و پاداش آن نیکو و عالی است و فضیلت آن بزرگ و فایده اش سترگ است. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: کسی که مهمانی نمی کند خیری در او نیست. روزی آن حضرت به مردی که صاحب شتر و گاو بسیار بود گذشت، و آن مرد از او مهمانی نکرد و به زنی گذشت که گوسفندانی خرد داشت،               ثواب و پاداش مهمانی دادن

 مهمانی دادن وحتی مهمانی رفتن ، یکی از کارهای شایسته وتحکیم بخش روابط اجتماعی می باشد که در دین مبین اسلام هم مورد توجه وتاکید قرار گرفته است. عملی که ثواب آن بسیار و پاداش آن نیکو و عالی است و فضیلت آن بزرگ و فایده اش سترگ است. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: کسی که مهمانی نمی کند خیری در او نیست. روزی آن حضرت به مردی که صاحب شتر و گاو بسیار بود گذشت، و آن مرد از او مهمانی نکرد و به زنی گذشت که گوسفندانی خرد داشت، یکی را برای آن حضرت ذبح کرد، پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: به این دو بنگرید که این اخلاق و رفتار به دست خدای عزّوجل است، پس هر که را بخواهد خلق و خویی نیکو می بخشد.
]]>
راه های دوستی با امام زمان (عج) چیست؟ 2019-02-25T06:41:40+01:00 2019-02-25T06:41:40+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/421 نورالدین قدیمی       راه های دوستی با امام زمان (عج) چیست؟   در ابتدا، لازم است این موضوع را مطرح کنیم که خداوند، در قرآن مجید، محبت و دوستی همه اهل بیت و همین طور تنها ذخیره و یادگار آل عصمت و طهارت، امام مهدی علیه السلام را بر همگان واجب کرده است و دوستی آنان را اجر و مزد رسالت پیامبر اسلام قرار داده است. خداوند به پیامبر در این باره می فرماید: «قل لا أسألکم علیه أجرا الاّ المودة فی القربی؛ بگو: من، از شما، جز مودت و محبت خویشاوندانم، اجر و مزدی برای رسالت نمی خواهم».(شو       راه های دوستی با امام زمان (عج) چیست؟

 

در ابتدا، لازم است این موضوع را مطرح کنیم که خداوند، در قرآن مجید، محبت و دوستی همه اهل بیت و همین طور تنها ذخیره و یادگار آل عصمت و طهارت، امام مهدی علیه السلام را بر همگان واجب کرده است و دوستی آنان را اجر و مزد رسالت پیامبر اسلام قرار داده است. خداوند به پیامبر در این باره می فرماید: «قل لا أسألکم علیه أجرا الاّ المودة فی القربی؛ بگو: من، از شما، جز مودت و محبت خویشاوندانم، اجر و مزدی برای رسالت نمی خواهم».(شوری: ۲۳.)

با توجه به اینکه مودت و دوستی آنان، منفعتی برای ایشان نیست، بلکه نفع آن برای دوست داران است و بهره های بی پایانی را در دنیا و آخرت به همراه دارد، در این مورد نیز می فرماید: 

]]>
تنها منّتی که خداوند برمومنین گذاشت 2019-02-03T15:15:09+01:00 2019-02-03T15:15:09+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/419 نورالدین قدیمی          تنها منّتی که خداوند بر مومنین گذاشت! خداوند متعال در قرآن كریم ما را مأمور به شكرگزاری نعمتهایش نموده است « واشكروا نعمة الله » (نحل / 114) و برای این كه ما را وادار به این كار كند به شمارش بعضی از نعمتهایش نیز پرداخته، از چشم و لب و زبان گرفته تا كوه و ابر و آسمان و زمین و غیره (سوره بلد / 8و9 وغاشیه / 19 ونور / 43 و مجموعه سوره های نحل و یس و غیره .) گرچه خود فرموده است كه نعمتهایش قابل شمارش و احصاء از  جانب بندگان نیست (سوره ابراهیم / 34          تنها منّتی که خداوند بر مومنین گذاشت!

خداوند متعال در قرآن كریم ما را مأمور به شكرگزاری نعمتهایش نموده است « واشكروا نعمة الله » (نحل / 114) و برای این كه ما را وادار به این كار كند به شمارش بعضی از نعمتهایش نیز پرداخته، از چشم و لب و زبان گرفته تا كوه و ابر و آسمان و زمین و غیره (سوره بلد / 8و9 وغاشیه / 19 ونور / 43 و مجموعه سوره های نحل و یس و غیره .) گرچه خود فرموده است كه نعمتهایش قابل شمارش و احصاء از  جانب بندگان نیست (سوره ابراهیم / 34 ونحل / 18) اما نكته قابل توجه این است كه در هیچ موردی ، بیان نعمتها همراه با منت گذاری و به رخ كشیدن آن نعمت نیست و خداوند همه آنها را بی منت بر ما ارزانی داشته است.

]]>
مراقب امتحانات روزمرهٔ الهی باشیم 2019-01-01T07:13:30+01:00 2019-01-01T07:13:30+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/418 نورالدین قدیمی        مراقب امتحانات روزمرهٔ الهی باشیم امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) می‌فرمایند: «إِنَّ الْمِسْكِینَ رَسُولُ اللَّهِ فَمَنْ مَنَعَهُ فَقَدْ مَنَعَ اللَّهَ وَ مَنْ أَعْطَاهُ فَقَدْ أَعْطَى اللَّه؛ شخص نیازمند، فرستادهٔ خداست؛ هرکس او را رد کند، خدا را رد کرده و هرکس به او چیزی ببخشد، به خدا بخشیده است» (نهج‌البلاغة، حکمت 304).دقت کنیم! گاهی یک فقیر از طرف خدا برای تست ما می‌آید؛ اگر تست را خوب بدهیم، اوضاع        مراقب امتحانات روزمرهٔ الهی باشیم 

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) می‌فرمایند: «إِنَّ الْمِسْكِینَ رَسُولُ اللَّهِ فَمَنْ مَنَعَهُ فَقَدْ مَنَعَ اللَّهَ وَ مَنْ أَعْطَاهُ فَقَدْ أَعْطَى اللَّه؛ شخص 

نیازمند، فرستادهٔ خداست؛ هرکس او را رد کند، خدا را رد کرده و هرکس به او چیزی ببخشد، به خدا بخشیده است» (نهج‌البلاغة، حکمت 304).

دقت کنیم! گاهی یک فقیر از طرف خدا برای تست ما می‌آید؛ اگر تست را خوب بدهیم، اوضاع ما تغییر می‌کند؛ حتی گاهی او فقیر واقعی نیست ومَلکی از ملائکهٔ خداست که در قالب یک گرفتار یا یک فقیر برای امتحان کردن ما می‌آید

 به این نمونهٔ واقعی توجه کنید. فردی که شغل میکانیکی دارد، می‌گفت:


]]>
جلوه‌ای از ویژگی‌های منتظران ظهور در دعای عرفه امام سجاد(ع) 2018-12-09T12:51:20+01:00 2018-12-09T12:51:20+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/417 نورالدین قدیمی         بزرگترین نعمتی که خداوند به انسان داده استیکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خدابه انسانها آن است که می توانند بدون هیچ واسطه با او سخن گفته و بی هیچ نگرانی، از او هر چه می‌خواهند طلب کنند. دعا از روش‌های تربیتی مؤثر و نافذی است که در مکتب حیات بخش اسلام به آن توجه خاصی شده است. ازمیان امامان معصوم، حضرت امام زین العابدین(ع) جایگاه ویژه و منحصر به فردی داشته‌اند که به واسطه موقعیت خاص فکری، فرهنگی و خفقان سیاسی حاکم، با تمسک به زبان دعا به راهنمایی جامعه         بزرگترین نعمتی که خداوند به انسان داده است

یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خدابه انسانها آن است که می توانند بدون هیچ واسطه با او سخن گفته و بی هیچ نگرانی، از او هر چه می‌خواهند طلب کنند. دعا از روش‌های تربیتی مؤثر و نافذی است که در مکتب حیات بخش اسلام به آن توجه خاصی شده است. 
ازمیان امامان معصوم، حضرت امام زین العابدین(ع) جایگاه ویژه و منحصر به فردی داشته‌اند که به واسطه موقعیت خاص فکری، فرهنگی و خفقان سیاسی حاکم، با تمسک به زبان دعا به راهنمایی جامعه انسانی پرداخته و هر آنچه که برای رشد و کمال انسان لازم است در صحیفه گران‌سنگ سجادیه بیان نموده است. متأسفانه شیعیان با وجود این‌که در کنار این دریای بی‌کران قرار دارند، ولی همچنان تهی‌دست‌اند.

]]>
انسان و سرنوشت «قضاء و قدر» 2018-11-11T13:20:12+01:00 2018-11-11T13:20:12+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/416 نورالدین قدیمی                    معنای صحیح قضاء و قدر  قدریعنی: تقدیر به معنای اندازه گرفتن یا ایجاد اندازه كردن است. گاهی قضاء و قدر به صورت مترادفین به معنای «سرنوشت» به كار می‎رود. و با توجّه به مفهوم این دو، مرحلة قدر مقدم بر قضاء است. مرحلة قدر، مرحلة اندازه‎گیری و فراهم كردن اسباب و زمینه‎كاری است و مرحلة قضاء مرحلة پایان كار و یكسره شده كار است. با توجّه به این معنا منظور از تقدیر                    معنای صحیح قضاء و قدر


 قدریعنی:

تقدیر به معنای اندازه گرفتن یا ایجاد اندازه كردن است. گاهی قضاء و قدر به صورت

 مترادفین به معنای «سرنوشت» به كار میرود.

 و با توجّه به مفهوم این دو، مرحلة قدر مقدم بر قضاء است. مرحلة قدر، مرحلة

 اندازهگیری و فراهم كردن اسباب و زمینهكاری است و مرحلة قضاء مرحلة پایان كار 

و یكسره شده كار است. با توجّه به این معنا منظور از تقدیر الهی این است كه خداوند

 متعال برای هر پدیدهایاندازه و حدود كمی و كیفی و زمانی و مكانی خاصی قرار داده 

است كه تحت تأثیر علل و عوامل تدریجی، تحقیق مییابد.

 در قرآن تقدیر، در بعضی از آیات تقدیر عام است و شامل جمیع مخلوقات خداست و 

]]>
عاشورا؛ خون به جوش آمده در رگهای جوانمردان 2018-09-18T03:01:40+01:00 2018-09-18T03:01:40+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/415 نورالدین قدیمی         عاشورا،راهی برای بازشناسی اسارت از رسالت   عاشوراست که فریاد شور انگیزش، در همیشه گلدسته‌های تاریخ بلند است و به روان مسلمانان قرآن می‌آموزد. عاشوراست آن راز بزرگی که به ماندگاری حج می‌انجامد و صفا و مروه را حیاتی دیگرگونه می‌بخشد. عاشوراست آن خون سرخی که در رگ‌های جوانمردان اقلیم روشنایی، به خروش در آمده است. عاشوراست که از نماز، حماسه می‌سازد و سجاده را با گل‌های شقایق زینت می‌بخشد.         عاشورا،راهی برای بازشناسی اسارت از رسالت

 

عاشوراست که فریاد شور انگیزش، در همیشه گلدسته‌های تاریخ بلند است و به روان 

مسلمانان قرآن می‌آموزد.

عاشوراست آن راز بزرگی که به ماندگاری حج می‌انجامد و صفا و مروه را حیاتی

 دیگرگونه می‌بخشد.

عاشوراست آن خون سرخی که در رگ‌های جوانمردان اقلیم روشنایی، به خروش

 در آمده است.

عاشوراست که از نماز، حماسه می‌سازد و سجاده را با گل‌های شقایق

 زینت می‌بخشد.

]]>
با خواندن چهل صبح دعای عهد یار امام زمان(عج) شویم 2018-08-26T06:56:43+01:00 2018-08-26T06:56:43+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/414 نورالدین قدیمی  آیا اگر کسی دعای عهد را خواند، یکی از یاران امام زمان (عج) خواهد شد؟ مرحوم شیخ عباس قمی روایتی را ازحضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل می کند مبنی بر این که اگر کسی چهل صباح دعای عهد را بخواند ازیاران قائم ما باشد و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد خدا او را از قبر بیرون آورد که در خدمت حضرت باشد.[۱] ظاهر این روایت با توجه به معنی صباح که در مجمع البحرین و برخی کتب لغت آمده است می رساند که دعا باید چهل روز پی در پی قبل از اذان ظهر خوانده شود. زمان فضیلت خواندن دعای عهد پس  آیا اگر کسی دعای عهد را خواند، یکی از یاران امام زمان (عج) خواهد شد؟

مرحوم شیخ عباس قمی روایتی را ازحضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل می کند مبنی بر این که اگر کسی چهل صباح دعای عهد را بخواند ازیاران قائم ما باشد و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد خدا او را از قبر بیرون آورد که در خدمت حضرت باشد.[۱] ظاهر این روایت با توجه به معنی صباح که در مجمع البحرین و برخی کتب لغت آمده است می رساند که دعا باید چهل روز پی در پی قبل از اذان ظهر خوانده شود.

زمان فضیلت خواندن دعای عهد پس از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب است و "صبح به لحاظ فقهی از طلوع فجر صادق تا طلوع خورشید محسوب می شود. ولی عرفاً تا یکی دو ساعت از بر آمدن آفتاب را هم شامل می شود."

البته گفتنی است که در مستحبات خیلی دقت لازم نیست و اگر قدری وقت آن ها جابجا شود اشکال ندارد

]]>
شیرینی های حاضرجوابی 2018-08-05T03:42:50+01:00 2018-08-05T03:42:50+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/413 نورالدین قدیمی                       فن پاسخ دادن...حاضرجوابی وسریع وبه موقع وبجا جواب دادن، یکی از صفاتی است که برخی مردم دارند. ویژگی ای که موردپسندعموم نیز می باشد.درزیر چندنمونه ازاین حاضرجوابی هاراباهم بخوانیمچرچیل وبرناردشو چرچیل وزیر چاق بریتانیا به برناردشو که وزیر لاغری بود گفت هرکس تو را ببیند فکر میکند بریتانیا را فقر غذایی فرا گرفته است . برناردشو جواب داد : و هرکس تو را ببیند علت این فقر را میفهمد . حاضرجوابی ملانصرالدین

                      فن پاسخ دادن...

حاضرجوابی وسریع وبه موقع وبجا جواب دادن، یکی از صفاتی است که برخی مردم دارند. ویژگی ای که موردپسندعموم نیز می باشد.درزیر چندنمونه ازاین حاضرجوابی هاراباهم بخوانیم

چرچیل وبرناردشو

چرچیل وزیر چاق بریتانیا به برناردشو که وزیر لاغری بود گفت هرکس تو را ببیند فکر میکند بریتانیا را فقر غذایی فرا گرفته است . برناردشو جواب داد : و هرکس تو را ببیند علت این فقر را میفهمد .

حاضرجوابی ملانصرالدین


]]>
جوانی که عشق حقیقی را پیداکرد. 2018-07-20T06:52:57+01:00 2018-07-20T06:52:57+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/412 نورالدین قدیمی                  جوانی که عشق حقیقی را پیداکرد. گوهر شاد خاتون بانی "مسجد گوهر شاد" در کنار حرم مطهر رضوی یکی از زنان متدین و باحجاب بود که همیشه نقاب به صورت داشت.این بانوی گرامی ،به همه کارگران و معمارانی که برای احداث مسجد کارمی کردندگفته بود، دستمزد شما را دو برابر مى دهم ولى شرطش این است که فقط با وضو کار کنید و در حال کار با یکدیگر مجادله و بد زبانى نکنید و با احترام رفتار کنید. او به کسانى که به وسیله حیوانات مصالح و بار به محل مسجد می                  جوانی که عشق حقیقی را پیداکرد.


 گوهر شاد خاتون بانی "مسجد گوهر شاد" در کنار حرم مطهر رضوی یکی از زنان متدین و باحجاب بود که همیشه نقاب به صورت داشت.

این بانوی گرامی ،به همه کارگران و معمارانی که برای احداث مسجد کارمی کردندگفته بود، دستمزد شما را دو برابر مى دهم ولى شرطش این است که فقط با وضو کار کنید و در حال کار با یکدیگر مجادله و بد زبانى نکنید و با احترام رفتار کنید. او به کسانى که به وسیله حیوانات مصالح و بار به محل مسجد می‌آورند گفته بود، سر راه حیوانات آب و علوفه قرار دهید و این زبان بسته ها را نزنید و بگذارید هرجا که تشنه و گرسنه بودند آب و علف بخورند وپول آن را هم علاوه بردست مزدقبلی شان به آنها داده بود . 

]]>
دوران ظهور، آغاز حیات مطلوب بشر 2018-06-24T04:51:42+01:00 2018-06-24T04:51:42+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/411 نورالدین قدیمی  دوران ظهور، آغاز زندگى اصلى و حیات مطلوب بشر است.... زندگى اصلى و حیات مطلوب بشر از دوران ظهور حضرت مهدى (سلام الله علیه) آغاز می شود.ردى از آحاد بشر می داند که این سِیر عمومى بشر به کجا منتهى خواهد شد.اگر بخواهیم تشبیه کنیم، این‌جور باید بگوییم که یک مسافرى یا یک کاروانى از پیچ‌ وخم‌هاى دشوار، از معبرهاى سخت، از کوهستانها، از وادى‌ها، از درّه‌ها، از لجن‌زارها، از خارزارها، همین‌طور دارد عبور می کند، راه را می پیماید، براى اینکه خودش را به یک نقطه‌اى برساند؛ این نقطه کجا است؟ ا  دوران ظهور، آغاز زندگى اصلى و حیات مطلوب بشر است.

... زندگى اصلى و حیات مطلوب بشر از دوران ظهور حضرت مهدى (سلام الله علیه) آغاز می شود.ردى از آحاد بشر می داند که این سِیر عمومى بشر به کجا منتهى خواهد شد.اگر بخواهیم تشبیه کنیم، این‌جور باید بگوییم که یک مسافرى یا یک کاروانى از پیچ‌ وخم‌هاى دشوار، از معبرهاى سخت، از کوهستانها، از وادى‌ها، از درّه‌ها، از لجن‌زارها، از خارزارها، همین‌طور دارد عبور می کند، راه را می پیماید، براى اینکه خودش را به یک نقطه‌اى برساند؛ این نقطه کجا است؟ این نقطه عبارت است از یک اتوبان، یک جادّه‌ى مهم، یک جادّه‌ى باز، یک راه هموار.

...همه‌ى آنچه در تاریخ بشر تا امروز مشاهده می کنیم، حرکت در همان کوره‌راه‌ها و در

]]>
مراقب کارت اعمالمان باشیم 2018-05-25T04:41:23+01:00 2018-05-25T04:41:23+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/410 نورالدین قدیمی                                روایتی از یک مومن کارت بانكیم رو به فروشنده دادم و با خیال راحت منتظر شدم تا كارت بكشه، ولى در كمال تعجب، دستگاه پیام داد :"موجودى كافى نمی باشد! " امكان نداشت، خودم می دونستم كه اقلا سه برابر مبلغى كه خرید كردم در كارتم پول دارم.با بیحوصلگى از فروشنده خواستم كه دوباره كارت بكشه و این بار پیام آمد:"رمز نامعتبر است".این بار فروشنده با بی حوصلگى گفت : آقا لطفا نقد                                روایتی از یک مومن 

کارت بانكیم رو به فروشنده دادم و با خیال راحت منتظر شدم تا كارت بكشه، ولى در كمال تعجب، دستگاه پیام داد :"موجودى كافى نمی باشد! " 
امكان نداشت، خودم می دونستم كه اقلا سه برابر مبلغى كه خرید كردم در كارتم پول دارم.
با بیحوصلگى از فروشنده خواستم كه دوباره كارت بكشه و این بار پیام آمد:"رمز نامعتبر است".
این بار فروشنده با بی حوصلگى گفت : آقا لطفا نقداً پرداخت كنید، پول نقد همراهتون هست؟فكر كنم كارتتون رو پیش موبایلتون گذاشتین كلاً سوخته...
در راه برگشت به خانه مرتب این جمله ى فروشنده در سرم صدا میكرد؛"پول نقد همراهتون هست"؟

خدایا...
ما در كارت اعمالمان كارهاى بسیارى داریم كه به امید آنها هستیم مثلا عبادت هایى كه كردیم ، دستگیرى ها و انفاق هایى كه انجام دادیم و ... 
]]>
با این 4 ویژگی شبیه رسول خدا می شوید 2018-05-03T13:51:46+01:00 2018-05-03T13:51:46+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/409 نورالدین قدیمی           با این 4 ویژگی شبیه رسول خدا می شوید حضرت علی اکبر(ع) شبیه ترین فرد به پیامبر اکرم اسلام از لحاظ خَلقاً(چهره)، خُلقاً(اخلاقی) و منطقاً(نوع صحبت کردن) معرفی شده است. در باب زندگی حضرت علی اکبر (ع) در تاریخ مطالب زیادی وجود ندارد و آنچه بیش از هر چیزی نظر را به خود جلب می کند فضایلی است که برای ایشان نقل شده است.اشبه الناس به پیامبردر روایتی به نقل از شیخ جعفر شوشتری در کتاب خصائص الحسینیه آمده است: اباعبدالله الحسین هنگامی که علی اکبر را به           با این 4 ویژگی شبیه رسول خدا می شوید

حضرت علی اکبر(ع) شبیه ترین فرد به پیامبر اکرم اسلام از لحاظ خَلقاً(چهره)، خُلقاً(اخلاقی) و منطقاً(نوع صحبت کردن) معرفی شده است.

در باب زندگی حضرت علی اکبر (ع) در تاریخ مطالب زیادی وجود ندارد و آنچه بیش از هر چیزی نظر را به خود جلب می کند فضایلی است که برای ایشان نقل شده است.

اشبه الناس به پیامبر

در روایتی به نقل از شیخ جعفر شوشتری در کتاب خصائص الحسینیه آمده است: اباعبدالله الحسین هنگامی که علی اکبر را به میدان می فرستاد، به لشگر خطاب کرد و فرمود: «یا قوم، هولاءِ قد برز علیهم غلام، اَشبهُ الناس خَلقاً و خُلقاً و منطقاً برسول الله...

]]>
ماجرای حضور امام زمان (عج) در میان چند جوان 2018-04-05T06:23:16+01:00 2018-04-05T06:23:16+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/408 نورالدین قدیمی          ماجرای حضور امام زمان (عج) در میان چند جوان  حدود صد سال پیش، هشت نفر جوان اهل شوشتر با هم رفیق می‌گردند، و تصمیمی می‌گیرند که مسیر توسل به حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را با هم طی کنند و به قصد توجه به حضرت، هر هفته یک جلسه در خارج از شهر روی یک تپه برگزار می‌کرده‌اند و دعائی می‌خواندند.  هر هفته یکی از آنها موظف به پذیرایی از جمع بوده است و غذای مختصری مثل نان و پنیر تهیه می‌کردند که هم هزینه‌ای نداشته و هم قصد و          ماجرای حضور امام زمان (عج) در میان چند جوان

 حدود صد سال پیش، هشت نفر جوان اهل شوشتر با هم رفیق می‌گردند، و تصمیمی می‌گیرند که مسیر توسل به حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را با هم طی کنند و به قصد توجه به حضرت، هر هفته یک جلسه در خارج از شهر روی یک تپه برگزار می‌کرده‌اند و دعائی می‌خواندند.

 هر هفته یکی از آنها موظف به پذیرایی از جمع بوده است و غذای مختصری مثل نان و پنیر تهیه می‌کردند که هم هزینه‌ای نداشته و هم قصد و هدفشان خالصانه برای توسل به حضرت باشد؛ به تعداد نفرات هفته‌ها می‌گذرد و حال و هوایی عجیب و امام زمانی بر جلساتشان حکم فرمامی شود.

]]>
علی علیه السلام ؛ تجلی هدایت وعدالت الهی 2018-03-29T19:40:36+01:00 2018-03-29T19:40:36+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/327 نورالدین قدیمی   علی علیه السلام ؛ تجلی هدایت وعدالت الهییازدهم فروردین ماه سال 97 با سیزدهم رجب، سالروز  ولادت با سعادت مولودی هم زمان شده است که به میمنت قدوم مبارکش  دیوار خانه عرش  شکافته شد تا شکوهش بر زمینیان  و فرش نشینان  بیشتر نمایان شود. در دهمین روز ماه رجب،  فاطمه بنت اسد- مادر بزرگوار امام علی علیه السلام- راه مسجدالحرام  را در پیش  گرفت  و خود را به دیوا Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

  علی علیه السلام ؛ تجلی هدایت وعدالت الهی

یازدهم فروردین ماه سال 97 با سیزدهم رجب، سالروز  ولادت با سعادت مولودی هم زمان شده است که به میمنت قدوم مبارکش  دیوار خانه عرش  شکافته شد تا شکوهش بر زمینیان  و فرش نشینان  بیشتر نمایان شود.

در دهمین روز ماه رجب،  فاطمه بنت اسد- مادر بزرگوار امام علی علیه السلام- راه مسجدالحرام  را در پیش  گرفت  و خود را به دیوار کعبه  رساند و گفت:" خداوندا،به تو و پیامبران و کتاب هاییکه از طرف تو نازل شده اند و به سخن  جدم، ابراهیم علیه السلام ، سازنده این خانه، ایمان  راسخ  دارم . پروردگارا، به  پاس احترام  کسی که این خانه را ساخت، و به حق کودکی که در بطن من است،  تولد این کودک را بر من آسان فرما!"

]]>
نامه های خدا به آدم های دنیا 2018-02-28T03:10:46+01:00 2018-02-28T03:10:46+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/20 نورالدین قدیمی         نامه های خدا به آدم های دنیا راههایی که خدای مهربان نشانمان میدهد ولی ما نمی بینیم.                                                  1  - سوگندبه روز وقتی نورمی گیرد و به شب وقتی آرام می گیردکه من،نه تو را رهاکرده‌ام ونه به تو خشم گرفته ام.(ضحی /3-1)     

        نامه های خدا به آدم های دنیا

 

راههایی که خدای مهربان نشانمان میدهد ولی ما نمی بینیم.                                                  

1  - سوگندبه روز وقتی نورمی گیرد و به شب وقتی آرام می گیردکه من،نه تو را رهاکرده‌ام ونه به تو خشم گرفته ام.(ضحی /3-1)      

2- افسوس که هر کس را به تو فرستادم تا به تو بگویم دوستت دارم و راهی پیش پایت بگذارم او را به سخره گرفتی (یس/ 30)

3 - و هیچ پیامی ازپیام هایم به تو نرسیدمگر از آن رویگردانیدی . (انعام / 4)                                                                          

 4 - و با خشم رفتی و فکرکردی هرگزبرتو قدرتی نداشته ام   (انبیا/87)                                                                            

  5 - و مرا به مبارزه طلبیدی و چنان متوهم شدی که گمان بردی خودت بر همه چیز قدرت داری. (یونس /24)

]]>
آخوندکاشی ومردی که نمی خواست یاغی باشد! 2018-02-01T03:50:49+01:00 2018-02-01T03:50:49+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/407 نورالدین قدیمی                           آمدم به خدا بگویم که یاغی نیستم! روزی مرحوم آخوند کاشی مشغول وضوگرفتن بودندکه شخصی باعجله  آمدوضوگرفت وبه داخل اتاق مسجد وبه نماز ایستاد. با توجه به این که مرحوم کاشی خیلی بادقت وضو می گرفت و همه آداب و ادعیه ی وضو را به جا می آورد؛ تا وضوی آخوند تمام شود، آن شخص نماز ظهر و عصر خود را هم خوانده بود و به هنگام خروج  با مرحوم کاشی رو به رو شد. ایشان پرسیدند: چه کار می کرد                           آمدم به خدا بگویم که یاغی نیستم!

روزی مرحوم آخوند کاشی مشغول وضوگرفتن بودندکه شخصی باعجله  آمدوضوگرفت وبه داخل اتاق مسجد وبه نماز ایستاد.

با توجه به این که مرحوم کاشی خیلی بادقت وضو می گرفت و همه آداب و ادعیه ی وضو را به جا می آورد؛ تا وضوی آخوند تمام شود، آن شخص نماز ظهر و عصر خود را هم خوانده بود و به هنگام خروج  با مرحوم کاشی رو به رو شد.

ایشان پرسیدند: چه کار می کردی؟ ....

مرد گفت: هیچ.

آخوند کاشی فرمود: تو هیچ کار نمی کردی؟

]]>
نشانه های ظهور امام زمان (عج) 2018-01-05T06:31:21+01:00 2018-01-05T06:31:21+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/405 نورالدین قدیمی                          نشانه های ظهور امام زمان (عج) ظهور منجی بشر در دوران آخرزمان، باوری است قطعی و همگانی. ادیان و شرایع توحیدی و غیرتوحیدی و نیز بعضی از مكاتب بشری، نوید چنین روزی را به پیروان خویش داده‏ اند. در این میان، اسلام با مبانی قویِ نظری و عملی، موضوع ظهور را به صورت صحیح تبیین كرده و با راهكارهای مناسب و درخور، واژه انتظار و منتظرِ مصلح را در میان جوامع اسلامی تبیین كرده ا                          نشانه های ظهور امام زمان (عج)


ظهور منجی بشر در دوران آخرزمان، باوری است قطعی و همگانی. ادیان و شرایع توحیدی و غیرتوحیدی و نیز بعضی از مكاتب بشری، نوید چنین روزی را به پیروان خویش داده‏ اند. در این میان، اسلام با مبانی قویِ نظری و عملی، موضوع ظهور را به صورت صحیح تبیین كرده و با راهكارهای مناسب و درخور، واژه انتظار و منتظرِ مصلح را در میان جوامع اسلامی تبیین كرده است. واژه مهدویّت و مهدی علیه ‏السلام تبلور فرهنگ انتظار است كه همه مسلمین، اعم از شیعه و اهل سنت در باور داشتِ آن، اتفاق نظر دارند. از زمان ظهور اسلام، پیامبر اكرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله و اهل بیت علیهم ‏السلام و صحابه و یاران ایشان، عهده‏ دار تبیین فرهنگِ مهدویت بوده ‏اند و این رسالت در هر عصری، میان

]]>
ازوقتی که فهمیدم مردنی هستم آدم خوبی شدم 2017-12-23T20:33:34+01:00 2017-12-23T20:33:34+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/328 نورالدین قدیمی ازوقتی که فهمیدم مردنی هستم آدم خوبی شدمآمد پیشم ، حالش خیلی عجیب بود؛ فهمیدم که با بقیه فرق می کند. گفت: حاج آقا یک سئوال دارم که جوابش خیلی برایم مهم است . گفتم: چشم اگر جوابش را بدانم خوشحال می شوم بتوانم کمکتان کنم گفت: من رفتنی هستم! گفتم: یعنی چی؟ گفت: دارم می میرم گفتم: دکتر دیگری، خارج از کشور؟ گفت: نه همه اتفاق نظر دارند، گفتند خارج هم کاری نمی شودکرد.

ازوقتی که فهمیدم مردنی هستم آدم خوبی شدم

آمد پیشم ، حالش خیلی عجیب بود؛ فهمیدم که با بقیه فرق می کند.
گفت: حاج آقا یک سئوال دارم که جوابش خیلی برایم مهم است .
گفتم: چشم اگر جوابش را بدانم خوشحال می شوم بتوانم کمکتان کنم
گفت: من رفتنی هستم!
گفتم: یعنی چی؟
گفت: دارم می میرم
گفتم: دکتر دیگری، خارج از کشور؟
گفت: نه همه اتفاق نظر دارند، گفتند خارج هم کاری نمی شودکرد.

]]>
نگاهی بر پیامدهای زشت تهمت 2017-12-13T06:06:00+01:00 2017-12-13T06:06:00+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/406 نورالدین قدیمی                  نگاهی بر پیامدهای زشت تهمت تهمت مایه نابودى حریم برادرى و روابط انسانى میان افراد جامعه بشرى است و جو عدم اعتماد و ترس از اطمینان را فراهم مى سازد. این پدیده زشت از جمله گناهانی است که این اواخر شیوع بسیاری در فضای مجازی پیدا کرده است.  پیامدهاى زشت تهمت تهمت آثار شومى هم براى تهمت زننده و هم براى تهمت زده شده به بار مى آورد كه مى توان آن ها را در دو عنوان ذیل جاى داد: 1. پیامد تهمت بر بُعد معنوى انسان                  نگاهی بر پیامدهای زشت تهمت

تهمت مایه نابودى حریم برادرى و روابط انسانى میان افراد جامعه بشرى است و جو عدم اعتماد و ترس از اطمینان را فراهم مى سازد. این پدیده زشت از جمله گناهانی است که این اواخر شیوع بسیاری در فضای مجازی پیدا کرده است.

 پیامدهاى زشت تهمت

تهمت آثار شومى هم براى تهمت زننده و هم براى تهمت زده شده به بار مى آورد كه مى توان آن ها را در دو عنوان ذیل جاى داد:

1. پیامد تهمت بر بُعد معنوى انسان

در روایتى از امام جعفر صادق (علیه السلام ) در این باره آمده است :

]]>
آیا بیشتر یاران امام زمان (عج) ایرانی هستند؟ 2017-11-13T07:26:51+01:00 2017-11-13T07:26:51+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/403 نورالدین قدیمی روایاتی درباره اینکه بیشتر یاران امام زمان (عج) را ایرانیان تشکیل می‌دهند. از آنجایی‌که یکی از اهداف قیام حضرت صاحب الزمان (عج) برپایی عدالت است،یاران امام برحسب شایستگی گزینش می‌گردندنه برحسب قومیت،اما درروایات زیادی آمده است که بیشتر یاران امام زمان(عج)را ایرانیان تشکیل می‌دهند.پس ازظهور امام زمان (عج)، گروهی ازاصحاب که ازافراد ممتاز وبرجسته‌اند وگروهی ازانصارکه خود رابه یاری امام زمان (عج) می‌رسانند به یاری امام عصر (عج) می‌شتابند.در روایاتی آمده است که یاران امام روایاتی درباره اینکه بیشتر یاران امام زمان (عج) را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

از آنجایی‌که یکی از اهداف قیام حضرت صاحب الزمان (عج) برپایی عدالت است،یاران امام برحسب شایستگی گزینش می‌گردندنه برحسب قومیت،اما درروایات زیادی آمده است که بیشتر یاران امام زمان(عج)را ایرانیان تشکیل می‌دهند.پس ازظهور امام زمان (عج)، گروهی ازاصحاب که ازافراد ممتاز وبرجسته‌اند وگروهی ازانصارکه خود رابه یاری امام زمان (عج) می‌رسانند به یاری امام عصر (عج) می‌شتابند.در روایاتی آمده است که یاران امام راازعجمان تشکیل می‌دهند.امیرالمؤمنین(ع)در این‌باره فرمود:«وزیران مهدی (عج)از عجم‌ هاست،درمیان آنها عربی نباشد،اما باعربی صحبت می‌کنند،درحالی‌ که آنهاخالص‌ترین وزرا و بافضیلت‌ترین وزیرانند.»امام باقر(ع)نیز می‌فرمایند:«یاران حضرت قائم(عج)سیصد و سیزده نفرند و از فرزندان عجم می‌باشند.»

]]>
به والدین خود احترام بگذارید! 2017-11-05T07:11:37+01:00 2017-11-05T07:11:37+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/402 نورالدین قدیمی                        دعوا و کف پای پدرمجوانی می گفت:  با پدرم بحث کردم و صدایم بالا رفت. باهمین حال از هم جداشدیم. شب به تخت خوابم رفتم.به خدا قسم اندوه  قلب و عقلم را فرا گرفته بود...مثل همیشه سرم را روی بالش گذاشتم. چون هر وقت غم ها زیاد می شوند با خواب از آنها می گریزم...روز بعد از دانشگاه بیرون آمدم و موبایلم را جلو در دانشگاه در آوردم و پیامی برای پدرم نوشتم تا به این وسیله از او دلجویی کنم. در                        دعوا و کف پای پدرم

جوانی می گفت:  با پدرم بحث کردم و صدایم بالا رفت. باهمین حال از هم جداشدیم. 
شب به تخت خوابم رفتم.به خدا قسم اندوه  قلب و عقلم را فرا گرفته بود...
مثل همیشه سرم را روی بالش گذاشتم. چون هر وقت غم ها زیاد می شوند با خواب از آنها می گریزم...
روز بعد از دانشگاه بیرون آمدم و موبایلم را جلو در دانشگاه در آوردم و پیامی برای پدرم نوشتم تا به این وسیله از او دلجویی کنم. 
در آن نوشتم:شنیدم که کف پای انسان از پشت آن نرمتر و لطیف تر است.
آیا پای شما به من اجازه می دهد که با لبم از درستی این ادعا مطمئن شوم؟
]]>
خوب دیدن را یادبگیریم 2017-10-19T12:45:24+01:00 2017-10-19T12:45:24+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/400 نورالدین قدیمی                       خوب دیدن هنراستاین پیام قدیمی است امانکته تربیتی خوبی دارد.رﻭﺯی ﻳﻚ ﻣﺮﺩ ﺛﺮﻭﺗﻤﻨﺪ پسر ﻛﻮﭼﻜﺶ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺩﻩ ﺑﺮﺩتابه او نﺸﺎﻥ ﺩﻫﺪ ﻣﺮﺩمی ﻛﻪ ﺩﺭ آنجا ﺯﻧﺪگی میﻛﻨﻨﺪ ﭼﻘﺪﺭ ﻓﻘﻴﺮ ﻫﺴﺘﻨﺪ.آﻥ ﺩﻭ ﻳﻚ ﺷﺒﺎﻧﻪ ﺭﻭﺯ ﺩﺭﺧﺎﻧﻪ ﻣﺤﻘﺮ ﻳﻚ ﺭﻭﺳﺘﺎیی ﻣﻬﻤﺎﻥ ﺑﻮﺩﻧﺪ،ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﻭ ﺩﺭ پایان ﺳﻔﺮ ﻣﺮﺩ ﺍﺯ پسرش پرسید: ﻧﻈﺮﺕ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺴﺎﻓﺮﺗﻤﺎﻥ ﭼﻪ ﺑﻮﺩ؟پسر پاسخ ﺩﺍﺩ: ﻋﺎلی ﺑﻮﺩ پدر!پدر پرسید: آﻳﺎ ﺑﻪ ﺯﻧﺪگی آﻧﻬﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﻛﺮﺩی؟پسر پاسخ ﺩﺍﺩ: ﺑﻠﻪ پدر!                       خوب دیدن هنراست
این پیام قدیمی است امانکته تربیتی خوبی دارد.
رﻭﺯی ﻳﻚ ﻣﺮﺩ ﺛﺮﻭﺗﻤﻨﺪ پسر ﻛﻮﭼﻜﺶ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺩﻩ ﺑﺮﺩتابه او 
نﺸﺎﻥ ﺩﻫﺪ ﻣﺮﺩمی ﻛﻪ ﺩﺭ آنجا ﺯﻧﺪگی میﻛﻨﻨﺪ ﭼﻘﺪﺭ ﻓﻘﻴﺮ ﻫﺴﺘﻨﺪ.
آﻥ ﺩﻭ ﻳﻚ ﺷﺒﺎﻧﻪ ﺭﻭﺯ ﺩﺭﺧﺎﻧﻪ ﻣﺤﻘﺮ ﻳﻚ ﺭﻭﺳﺘﺎیی ﻣﻬﻤﺎﻥ ﺑﻮﺩﻧﺪ،ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﻭ ﺩﺭ پایان ﺳﻔﺮ ﻣﺮﺩ ﺍﺯ پسرش پرسید: ﻧﻈﺮﺕ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺴﺎﻓﺮﺗﻤﺎﻥ ﭼﻪ ﺑﻮﺩ؟
پسر پاسخ ﺩﺍﺩ: ﻋﺎلی ﺑﻮﺩ پدر!
پدر پرسید: آﻳﺎ ﺑﻪ ﺯﻧﺪگی آﻧﻬﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﻛﺮﺩی؟
پسر پاسخ ﺩﺍﺩ: ﺑﻠﻪ پدر!
]]>
امام زمان (عج) در قرآن کریم 2017-10-10T12:03:07+01:00 2017-10-10T12:03:07+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/399 نورالدین قدیمی                     امام زمان (عج) در قرآن کریم شایدشما هم تا به حال به این مسئله فکر کرده باشید که با وجود اهمیتی که مسئله مهدویت و منجی آخرالزمان یعنی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشّریف) در دین اسلام دارد، پس چرا نامی از آن حضرت در قرآن نیامده است. در پاسخ به این سوال باید دو مطلب زیر را مورد توجه قرار دهیم. الف) شیوه قرآن قرآن کریم کتاب هدایت است و دراین امر هدایت ممکن است درمورد یک مطلب به ظاهر ساده، توضیح مفصلی بدهد،اما                     امام زمان (عج) در قرآن کریم

شایدشما هم تا به حال به این مسئله فکر کرده باشید که با وجود اهمیتی که مسئله مهدویت و منجی آخرالزمان یعنی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشّریف) در دین اسلام دارد، پس چرا نامی از آن حضرت در قرآن نیامده است. در پاسخ به این سوال باید دو مطلب زیر را مورد توجه قرار دهیم.

الف) شیوه قرآن

قرآن کریم کتاب هدایت است و دراین امر هدایت ممکن است درمورد یک مطلب به ظاهر ساده، توضیح مفصلی بدهد،اما درباره مسئله مهمی مانند نماز،جز چند آیه مختصر، هیچ نامی نبرد. اما این مسئله دلیل بربی اهمیتی آن مطلب یا اهمیت فوق العاده مسئله ای

]]>
یاران امام زمان (عج) چه ویژگی هایی دارند 2017-09-11T20:57:46+01:00 2017-09-11T20:57:46+01:00 tag:http://khalvatgahe-khorshid.mihanblog.com/post/341 نورالدین قدیمی     یاران امام زمان (عج) چه ویژگی هایی دارند با دقت نظر درروایات واردشده از حضرات ائمه معصومین (ع)، می توان ویژگی ها و صفات یاران حضرت ولی عصر (عج) را چنین برشمرد: 1. معرفت عمیق به خدا و امام خویش در حدیثی از امام صادق (ع)‌ نقل شده است: «در قلوب آنان ]یاران مهدی (عج)‌[ شكّی به ذات خدا نیست (1) یعنی چنان به خداوند معرفت دارند كه ذرّه‌ای تردید و شك در آنان راه ندارد. » امام سجاد (ع) در رابطه با صفات منتظران زمان غیبت Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

    یاران امام زمان (عج) چه ویژگی هایی دارند

با دقت نظر درروایات واردشده از حضرات ائمه معصومین (ع)، می توان ویژگی ها و صفات یاران حضرت ولی عصر (عج) را چنین برشمرد:

1. معرفت عمیق به خدا و امام خویش

در حدیثی از امام صادق (ع)‌ نقل شده است: «در قلوب آنان ]یاران مهدی (عج)‌[ شكّی به ذات خدا نیست (1) یعنی چنان به خداوند معرفت دارند كه ذرّه‌ای تردید و شك در آنان راه ندارد. »

امام سجاد (ع) در رابطه با صفات منتظران زمان غیبت فرموده‌اند: "آنان كسانی هستند كه به امامت آن بزرگوار اعتقاد دارند".  و این اعتقاد، برخاسته از عقل و درك است.

]]>